צעדים ראשונים בגמרא

מדוע לא כולם נהנים בתחילת לימוד הגמרא וכיצד פותרים את הבעיה הזאת?
הגדל

מדוע לא כולם נהנים בתחילת לימוד הגמרא וכיצד פותרים את הבעיה הזאת?

 

 

שאלה: ניסיתי להתחיל ללמוד גמרא בכוחות עצמי. לא הבנתי כלום והכל נראה לי קשה ומסובך. יכול להיות שאני לא מתאים ללימוד גמרא?

 

תשובה: כל הכבוד שנסית ללמוד גמרא, אבל הקושי שאתה מתאר קשור פחות לגמרא עצמה ויותר לאופן שבו ניגשת ללמוד אותו.

 

אפשר להסביר את הבעיה שאתה מתאר באמצעות משל פשוט: בכפר נידח חי אדם שמעולם לא טעם 'מסטיק'. מפי העוברים ושבים נודע לאותו כפרי על קיומו של ממתק הפלאי שאותו ניתן ללעוס וללעוס והוא אינו נגמר. נסע הכפרי לעיר הגדולה הסתובב ברחובות עד שמצא קיוסק שבעליו נאות למכור לו חפיסת מסטיק במחיר מפולפל. הכפרי אחז בהתרגשות בפיסת המסטיק הראשונה, עצם את עיניו בכוונה, בירך 'שהכל' ואז, בדחילו ורחימו, הוא החל ללעוס את הממתק המיוחד. לא חלפו אלא שניות ספורות והוא העווה את פרצופו במיאוס וירק החוצה את כל אשר בפיו. מה קרה? מסתבר שאיש לא טרח להסביר לו שלפני שלועסים מסטיק צריך להסיר תחילה את העטיפה...

 

הבעיה שאתה מתאר בנוגע ללימוד הגמרא מזכירה את הבעיה שעמדה בפני הכפרי. את הצעדים הראשונים בגמרא אי אפשר לעשות לבד. צריך רב שייתן הסבר והדרכה אחרת אתה עלול ללמוד בתורה מעוותת שתגרום לך לאבד את החשק והטעם בלימוד.

 

שתי דברים מקשים על ההנאה מלימוד הגמרא בשלבים הראשונים של הלימוד. הדבר הראשון היא העובדה שהארמית כתובה בשפה הארמית, שפה שיש לה דמיון מסוים לעברית, אך ההבדלים גדולים דים עד כדי כך שמי שאינו מקבל הדרכה צמודה עלול בהחלט ללכת לאיבוד. הסיבה השנייה היא משום שגם אחרי שמתגברים על המחסום הלשוני עדיין צריך להבין את המושגים בהם הגמרא עוסקת. זוהי מערכת שלמה של מושגים רוחניים ולכן לא יפלא שגם מדענים דגולים שכושרם השכלי אינו מוטל ספק עלולים למצוא את עצמם נבוכים ומשתוממים (ואף מתוסכלים) לנוכח קטע בלתי מובן בגמרא.

 

כיצד פותר הלימוד עם הרב את כל הקשיים הללו?

 

ראשית כל הוא מספק הסבר ותרגום למילים שאינן מובנות. בנוסף, הוא מפשט את המונחים המשפטיים המורכבים שהגמרא מטפלת בהם. באופן כזה הוא מאפשר לתלמידים להתחבר ישירות עם הסוגיה הנלמדת בלי לעבור קודם במחסומים המכבידים של שפה ולשון, ולחוש באופן ישיר את ההנאה העילאית של לימוד הגמרא.   

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד