"התורה ממלאת את הלב"

הרב בדוש מבית-שאן עומד בראש מועדוני נוער בדרום * התלמידים שמגיעים אל המועדונים שלנו ונכנסים לשיעורי תורה, חוזרים שוב ושוב * "הם הסיפור הכי גדול שיכול להיות", הוא אומר. "מהם אתה רואה עד כמה התורה ממלאת את הלב ונותנת לבן-אדם סיפוק"
הגדל

הרב פנחס בדוש הוא יו"ר מוסדות 'חנוך לנער' בבית-שאן על ידי תנועת הנוער 'אור ישראלי', המפעילים מועדוני נוער לנוער שרוצה להתחזק ולשמוע על תורה ועל לימוד תורה, ועד היום - לא קרה שמישהו שנכנס בדלתות מועדוני הנוער, ולא חזר אליהם שוב ושוב.

 

בשיחה מיוחדת ל'אתר אחינו' הוא מספר שיש ביקוש עצום ללימוד תורה בקרב הנוער בבית שאן ובעפולה, שם הוא פועל. "עד היום, במשך השנים שאני גר בבית שאן, כבר עברו אצלנו למעלה מ-1,000 תלמידים שהתחזקו. מהתלמיד ה-1,000, פשוט כבר הפסקנו לספור"...

 

הרבה מהתלמידים שהגיעו למועדוני הנוער, שם מתחילה הפעילות של 'חנוך לנער', התחזקו מאד ולימים נכנסו לישיבות וכיום רבים-רבים מהם לומדים ב'כולל אברכים', לאחר שלמדו בישיבות ונישאו. במסגרת הארגון עצמו קיימים שני כוללים, כשהרב בדוש מספר שכל אחד מהאברכים, כמעט, פותח בעצמו שיעור תורה שהוא מוסר, ב'שיטת הפירמידה', כפי שהוא מכנה את זה.

 

מה הלימוד תורה תורם לבן-אדם?

 

"לימוד התורה זה הדבר היחיד שיכול לתת לכל נער סיפוק ותחליף ל'ריגושים' שהרחוב נותן לו, שהם כביכול גדולים ויש הרבה היצע עם כל הטכנולוגיות שיש היום. וכך, הדבר היחיד שיכול לתת לכל נער משהו אמיתי כתחליף לדברים שיש הרחוב, זה רק אם הוא יתחבר ללימוד התורה והגמרא".

 

אתה רואה שינויים לטובה בתלמידים שעברו עד היום בארגון וישבו ולמדו בישיבות?

 

"ודאי. יש גם את העניין של 'מתוך שלא לשמה בא לשמה'. נער מגיע אלינו בהתחלה להוואי, לכיף, יש אצלנו תמיד כיבוד ומארגנים טיולים, ותוך כדי הוא גם שומע שיעורי-תורה. אבל אז יש נקודה כזו שכשהוא עובר אותה - הוא מתחבר ללימוד, ואם למשל הוא הבין 'סברא' מעניינת בגמרא זה נותן לו סיפוק וזה ניכר בתלמידים. כתוב שהתורה נמשלה ליין, משום שכמו מי ששותה יין, בהתחלה הוא לא נהנה עד שהוא קולט את הרעיון והמיוחדות שביין ואז הוא בפנים, כך גם הלימוד - הוא נותן בעצם מקום לברוח עליו, מקום שמנתק את הבן-אדם מהחומריות. הרמב"ם כותב ש'אין מחשבת עריות תופסת מקום, אלא בלב הפנוי מחכמה'. כלומר החכמה והתורה ממלאות את הלב וזה ממלא את הבן אדם בסיפוק".

 

ואכן, הרבה תלמידים עשו שינויים בעקבות הלימוד במועדונים ובשאר המוסדות של הרב בדוש. "אם אתה לוקח ילד שהגיע פעם ראשונה אלינו עם תספורת 'קארה' ושיער ארוך ועגילים והיה משתתף מסיבות בשבת, תוכל לראות אותו שהוא אחרי כמה שנים אברך חשוב שסיים ללמוד את הש"ס והוא מוציא ספרים תורניים ומגדל ילדים. זה הסיפור הכי חזק שיש פה בכל העניין".


שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד