עולים לאילת!

רבבות ישראלים יורדים מדי שנה לאילת, לנפוש מעמלם וליהנות מאווירה הצח של העיר • הגאון רבי יוסף הכט, רבה של אילת, מספר על האילתים שעולים ומתעלים במעלות התורה.
צילום: אתר חב"ד - שטורעם (הגדל)

"לפני שלושים שנה, כשבאתי להתגורר באילת, היו כאן אולי שישה או שבעה בתי כנסת, שרובם כמעט לא היו פעילים בכל ימות השבוע" אומר הרב יוסף הכט, רבה של אילת בשיחה מיוחדת לאתר 'אחינו'. "כיום, יש בעיר כ-30 בתי כנסת ברוך ה', והיד עוד נטויה".

 

הרב הכט מספר לנו על עיר שקיימת בה פעילות תורנית שוקקת, עם שלושה מוסדות חינוך תורניים לבנים, ועוד שלושה מוסדות חינוך תורניים לבנות. "יש לא מעט בחורי ישיבה באילת. הם נוסעים עד מרכז הארץ ואפילו לצפון הארץ. כך גם תלמידות סמינרים שמקבלות חינוך חרדי במרכז הארץ, וחוזרות לאילת בכל סוף שבוע".

 

"זה לא קל לא לצעירים ולא להוריהם. אבל חז"ל כבר לימדו אותנו "הווי גולה למקום תורה". אלפי שנים נהגו יהודים לנדוד מביתם למקומות מרוחקים כדי ללמוד תורה וכדי לקבל חינוך תורנית איכותי, וגם היום הצעירים האילתיים עושים זאת בשמחה, כי הם יודעים שהרווח שהם יקבלו תמורת המחיר, שווה את ההשקעה הרבה".

 

"זה נכון שאילת היא עיר תיירותית. אבל היא פעילה גם מחוץ לאזור התיירותי. אנשים גרים כאן דורות שלמים, מנהלים חיים שלווים ורגועים. הכלכלה של העיר מתבססת על עסקי התיירות, חלק גדול מאוד מהתושבים עובדים בתיירות ובנושאים הקשורים בתיירות, אבל יש גם עובדי נמל, עובדי מפעלי ים המלח, והרבה אנשים שעובדים במקצועות חופשיים כמו בכל עיר אחרת, ממסגרים ונגרים ועד עורכי דין, רופאים ורואי חשבון.

 

"כמו בכל עיר אחרת, גם באילת יש תופעה של חזרה בתשובה, כפי שיעידו המספרים שבהם פתחתי, המציגים צמיחה בלתי פוסקת במספר בתי הכנסת בעיר. לפני שנים לא רבות היה באילת מקווה טהרה אחד בודד. היום יש לנו שלושה. השניים החדשים נבנו במבנים מודרניים, מרווחים ומאובזרים היטב, מה שאכן סייע להרחבת מעגל המשפחות השומרות את הלכות טהרת המשפחה ומקפידות על טבילה כדת וכדין".

 

צעיר שמגיע ממשפחה שאינה שומרת תורה ומצוות, שמעוניין לחזק את ההיכרות שלו עם המסורת היהודית ולטעום מעט מטעמה של התורה הקדושה, יש לו מקום שהוא יכול להצטרף אליו באילת כדי לקבל מענה לצימאונו לרוחניות?

 

"בודאי" משיב הרב הכט. "יש כאן מדרשיות ושיעורי תורה בבתי הכנסת ובבתי פעילים. יש כמובן מסגרות שמתאימות יותר למי שבאו מרקע תורני יותר והורגלו בלימוד תורה בבית הספר מקטנותם, ומסגרות אחרות שמתאימות יותר לצעירים שמבקשים להתחזק ולהתקרב ליהדות. לכולם יש מענה.

 

"באילת יש גם רשת רחבה של שיעורי תורה הן לנשים והן לגברים. בכל יום מימות השבוע תוכל למצוא שיעור שמתאים לך, וב"ה הפעילות הולכת ומתרחבת כל הזמן. כל מי שמבקש להתבשם מאווירה הקדוש של התורה, כל מי שרוצה לחוות את החוויה הזאת של לימוד תורה, יכול לעשות זאת גם באילת. הדברים אמורים למבוגרים ולבני נוער כאחד".

 

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד