מלאכת מבשל

shutterstock - בישול בשבת

אין כמו גלידה חמה כדי לסיים בה את ארוחת השבת המשפחתית עם טעם מתוק בפה. נכון, החורף כבר כאן וגלידה קפואה לא ממש תתאים אבל בדיוק לשם כך המציאו את הגלידה החמה. כל שעל עקרת הבית לעשות הוא להגיש את הגלידה בצלחות, ליצוק עליה את הרוטב הרותח וכך להניח אותה לפני הסועדים. זהו. היא לא צריכה לדאוג. הם ודאי ייהנו. כך גם נהגו בשבתות החורף אצל משפחת עמינדב, עד שאב המשפחה למד על מלאכת מבשל האסורה בשבת והחל לחשוב: אולי אסור ליצוק את הרוטב על הגלידה ולגרום לה להתחמם ולנמס מפני מלאכת מבשל? הרי גם כאן נגרמת במובן מסוים פעולת בישול?

שבוע לאחר מכן, נסעה ביתם הבכורה של משפחת עמינדב – רונית להתארח לשבת אצל הדודים מהצפון. רונית שהייתה בררנית בכל הקשור לאוכל, חששה שלא תסתדר עם מאכלי השבת שיוגשו אצל הדודים ורצתה לקחת עימה כמה קופסאות ''מנה חמה'' שיהיה לה ליתר ביטחון. היא התעניינה לדעת: האם יש דרך שבה יהיה מותר להכין מנה חמה בשבת?

כדי לדעת את התשובות לשאלות המעניינות הללו, הקדישו העמינדבים זמן יקר ללימוד והבנת עקרונות מלאכת בישול בשבת. כעת, הם משתפים אותנו במסקנותיהם. אז ככה:

כזכור לכולנו, הפעולות האסורות בשבת נקבעו לאור ההשוואה שעשתה התורה בין איסורי שבת לבין הפעולות שננקטו לצורך בניית המשכן – בית המקדש הארעי שהיה לישראל בעת לכתם במדבר. לאחר תצפית מרחוק בידי חכמים הם גילו כי את הצבעים המגוונים והיפים שעיטרו את יריעות הבד של אוהל המשכן, צבעו בטכניקה מיוחדת בה בישלו רכיבי צבע – סממנים בתוך מים ושריית הבד בתוך המים הצבועים עד לקליטה מלאה של הצבע. מתוך תהליך זה נלמדו כמה מלאכות שבת, אנו נתמקד כעת במלאכת הבישול. בבניית המשכן בישלו סממני צבע במים, לכן גם לנו עד היום אסורה פעולת בישול בשבת.

אך האם רק בישול סממני צבע בתוך מים נאסר בשבת? ברור שלא. ההשוואה בין שבת להקמת המשכן אינה מתייחסת לפעולות הספציפיות אלא למהותה של כל פעולה, שהיא במלאכת בישול - ריכוך המוצקים על ידי חום עד הפיכתם לרכים ולכן כל פעולת בישול שבמהותה תהיה דומה לפעולת הבישול שנעשתה בהקמת המשכן, תהיה אסורה לביצוע בשבת.

לאחר הגדרת המהות, מכניסים אותנו חכמים אל תוך הפרטים, הנה כמה מהבולטים שבהם:

בישול של דבר מוצק ייחשב בישול כאשר המוצק מתרכך, בישול של דבר נוזלי או לח ייחשב בישול כאשר הנוזל מתחמם. לאיזה חום? חום שהיד סולדת בו ואם נהיה מעשיים: כ45 מעלות.

לאור זאת, במוצק שכבר התבשל והתרכך לא תיתכן בו שוב פעולת בישול כי הוא כבר רך, לעומת זאת מאכל לח או נוזלי שהתבשל, יהיה עליו שוב איסור בישול אם הוא יחזור ויצטנן. המשמעות: אפשרות חימום מזון במהלך השבת על פלטה חשמלית או כל פיתרון כשר אחר. מזון מוצק ויבש מותר לחמם גם אם הוא כעת קר, מזון שיש בו נוזלים אסור לחממו שוב כי בכך הוא מתבשל בפעם השנייה.

חכמים אף הרחיבו את מקורות החום שבהם אסור לבשל בשבת והוסיפו כי גם בישול שלא על האש אלא על ידי דבר שהתחמם מהאש או אפילו מהשמש ובכוחו לבשל, כמו למשל קערת מרק רותחת, גם יהיה אסור לבשל בתוכה. זאת כגזירה שמא יבואו לטעות ולהיכשל בבישול אסור. לעומת זאת, בישול בחמה עצמה מותר ומכאן התפתח בזמננו פולמוס מרתק אודות הגדרת החימום בדוד השמש אם הוא כבישול בחמה עצמה או כבישול בדבר שהתחמם מהחמה, דיון הרלוונטי לשימוש במים חמים מדוד השמש במהלך השבת.

אם הזכרנו בישול במרק רותח, חובה גם להזכיר כי ישנו הבדל גדול כמה שלבים עבר המרק מהשלב בו הוא התבשל על האש. כל עוד שהוא עדיין על האש או שהוא מונח בסיר בו התבשל, הוא יוגדר ''כלי ראשון'' ואסור לבשל בו בדיוק כמו שאסור לבשל על גבי האש עצמה. לעומת זאת, אם הוא עבר כבר לצלחת והוא כעת כבר ''כלי שני'', רק מאכלים המתבשלים בקלות אסור לבשל בו, אך מאכלים שאינם קלי בישול מותר להכניס לתוכו.  

חשוב גם להדגיש כי לא רק פעולת בישול מלאה אסורה אלא גם פעולה חלקית של בישול אסורה לגמרי. לכן אסור בשבת להתחיל פעולת בישול אף מבלי לסיימה, אסור להעביר את המאכל הזקוק לבישול לחום יותר גבוה כדי לזרז את בישולו ואסור לחמם מאכל שבחלק ממנו ולו הקטן ביותר ישנו איסור בישול.

כמובן, טעמנו על קצה המזלג מפרטי מלאכת בישול בשבת כדי להמחיש את עקרונותיה, אך הפרטים עוד רבים ומסועפים ואין לקבוע עובדות על סמך דברנו.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד