חרדים מפתיעים בציוני פסיכומטרי ובגרות גבוהים

מתוך 30 תלמידים בקורס המיוחד, 70% עברו את החציון ו-15% השיגו ציון גבוה מ-700 * קורסים חדשים לבגרות ופסיכומטרי לחרדים בלבד מוכיחים שאפשר להוציא ציונים גבוהים כמעט בלי רקע במתמטיקה ואנגלית


הגדל

גם הטיעון של 'תעודת בגרות' – מנוטרל:

חרדים מפתיעים בציוני פסיכומטרי ובגרות גבוהים

מתוך 30 תלמידים בקורס המיוחד, 70% עברו את החציון ו-15% השיגו ציון גבוה מ-700 * קורסים חדשים לבגרות ופסיכומטרי לחרדים בלבד מוכיחים שאפשר להוציא ציונים גבוהים כמעט בלי רקע במתמטיקה ואנגלית

 

"אם הייתי לומד מתמטיקה ואנגלית בישיבה, זה היה בזבוז זמן נוראי. אני שומע מאנשים שעשו בגרות בתיכון שחצי מהזמן מתבזבז, והרי בסופו של דבר כל מי שרוצה להיכנס לאוניברסיטה חייב ללמוד הכל מחדש. אני לא מצטער שלא למדתי ולא מרגיש שהפסדתי כלום". הדובר הוא חיים גליק, בן 29 מהעיר החרדית אלעד, תלמיד לתואר ראשון במדעי המחשב, שלפני כמה חודשים עבר את הבחינה הפסיכומטרית בציון המזהיר 730.

גליק למד לפסיכומטרי בכיתה מיוחדת לגברים, במכינה האקדמית של המכללה החרדית בירושלים. גם 29 חבריו לכיתה השיגו ציונים גבוהים מהממוצע הארצי: 70% מהם עברו את הציון 400, שהוא החציון (בממוצע הארצי 50%); ארבעה מהם השיגו ציון גבוה מ-700 (כמעט 15% לעומת 5% באוכלוסיית הנבחנים הכללית).

הנתונים הללו מעניינים גם על רקע הוויכוח הציבורי סביב תוכנית הליבה בעקבות "חוק הישיבות הקטנות" שעבר בכנסת. החוק החדש מעגן מצב קיים, שבו "הישיבות הקטנות" (גיל התיכון) זוכות לתקצוב ממשלתי אף שאין מלמדים בהן את מקצועות "הליבה": מקצועות "חול" כמו מתמטיקה, אנגלית ואזרחות.

מבין בוגרי מערכת החינוך החרדית, מאות גברים לומדים כיום במכינות אקדמיות חרדיות שבהן הם נדרשים להתחיל כמעט מאפס את לימודי החול, ובתוך שנה לגשת לבחינות הבגרות והפסיכומטרי. אחד המסלולים האלה פועל במסגרת פרויקט חלמי"ש של עמותת עתידים במכללה החרדית ירושלים, שבו מקבלים התלמידים מלגת לימודים ומלגת קיום למשך חמש שנים. לבחינות הפסיכומטריות הם מתכוננים בקורסים מיוחדים לחרדים על ידי מדריכים חילונים מהמכון לבחינות הפסיכומטריות "EZ Way".

"הקורסים לחרדים הם עולם אחר לגמרי", אומר מנהל EZ Way אהוד צלטנר. "מדובר בקבוצות בלי שום רקע התחלתי, אלה תלמידים ששבועיים לפני הקורס נתקלו לראשונה ב-ABC. בבחינות, שעושים להם בתחילת הקורס, הם מקבלים ציונים נמוכים ואחרי שלושה חודשים וחצי כמעט מחצית מהכיתה מקבלת מעל 610". הוא סיפר, כי בין המדריכים שלו "יש ממש מריבות מי יזכה ללמד את הקורס החרדי. זה קורס שתענוג ללמד בגלל שזו כיתה שנמצאת בשיפור חד ".

שרת החינוך יולי תמיר, שתמכה בחוק החדש, אמרה אתמול כי את עיקר המאמץ בציבור החרדי יש להשקיע בשנים שלאחר גיל התיכון, במסלולים להכשרה מקצועית, למשל, ולא על ידי כפיית לימודי חול בישיבות הקטנות. זו בדיוק הגישה החרדית הלכה-למעשה, הנתמכת בנתונים האחרונים של הבחינה הפסיכומטרית. לפי גישה זו, לא רק שחרדי, שלא רכש השכלה כללית פורמלית, יכול להדביק את הפער אם יבחר בכך, אלא שייתכן שהישגיו יעלו על אלה של מקבילו, בוגר החינוך הממלכתי.

חיים גליק, חסיד נדבורנא, מספר, שלבוגר מערכת החינוך החרדית יש יתרון בלימודים לבחינות. "רוב החבר'ה במכללה הגיעו עם ידע בסיסי ביותר בחשבון ובאנגלית, ברמה של כיתה ג'. מה שהיה חסר לנו זה ידע, אבל לכולם היתה אמביציה חזקה ויכולת השקעה גדולה. בישיבות מרגילים אותנו להשקיע הרבה, לכוון גבוה, וכך גם התייחסנו לבחינות הפסיכומטריות. . צריך לזכור שכולנו נשואים, עם משפחות, ובבית היינו צריכים להשקיע שעות בשיעורי בית, כולל ביום שישי עד כניסת השבת. כשאשתי נכנסה לחדר לידה, שבוע לפני הבחינה, ישבתי בחוץ, אמרתי תהילים, ואז הוצאתי 600-500 כרטיסיות של מלים באנגלית".

צלטנר אומר, כי הוא מייחס חלק גדול מההצלחה בקורס ל"יכולת הספיגה הגבוהה של תלמיד חרדי. זה לא רק הלוגיקה המפותחת של מי שלומד גמרא, אלא גם ההרגל של ההתמדה. זה כמו ריצות למרחקים ארוכים. מי שיש לו סיבולת לב ריאה גבוהה יותר, יצליח לרוץ מרחק גדול יותר בתוצאה טובה יותר. הסיבולת לב-ריאה המנטלית שלהם טובה יותר, והם מצליחים לצמצם את הפער בכלום זמן".

(מתוך כתבה שהתפרסמה בעיתון הארץ בתאריך 25/7/08)

 

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד