הר חוצבים

האם התגלתה מחצבת אבני בית המקדש ברחוב שמואל הנביא בירושלים? החוקרים נוטים לחשוב שכן
הגדל

מחצבה עתיקה המשתרעת על שטח של דונם אחד והמתוארכת לשלהי תקופת בית שני,  נחשפה במהלך עבודות חפירה המתקיימות ברחוב שמואל הנביא בירושלים.

 

חוקרים שבדקו את האתר שגילו נאמד ב-2,300 שנה טוענים כי יתכן והוא שימש כאחד המקורות לאבנים הענקיות מהם נבנו קירות בית המקדש. "גודלם העצום של האבנים שנתגלו באתר מעידות כי הן נועדו לשמש עבור מפעלי הבניה הגרנדיוזיים  של המלך הורדוס ובהם שיפוץ בית המקדש" -  אומרים החוקרים.

במקום נמצאו אבנים ענקיות שגודלן מעל 2 מטר. "ידוע לנו ממקורות היסטוריים שלצורך מפעלי הבניה שלו נזקק הורדוס למאות אלפי אבנים, רובם במשקל שבין 2 ל-5 טון. מימדי האבנים שנחצבו במחצבה זו בהחלט מתאימים למימדי האבנים שבנדבכי הכותל המערבי", אומר ד"ר עופר סיון, מנהל החפירה באתר.

סיון  הוסיף כי המחצבה שהתגלתה היא רק אחת מסדרה גדולה של מחצבות שהיו מפוזרות לאורך צלע ההר, משכונת מוסררה ועד סנהדריה. לדבריו, גילוי מחצבות דומות בסנהדריה וברמת שלמה מלמד כי הורדוס התחיל את עבודת החציבה במחצבות הסמוכות לעיר ירושלים,ובהדרגה פתח מחצבות רחוקות יותר. מקורות היסטוריים מספרים כי הורדוס הכשיר עשרת אלפים פועלים שנטלו חלק במפעלי הבניה שלו: הם הכינו את נתיבי התעבורה בהם הוסעו אבני הענק ובהמשך הסיעו את האבנים עצמן במגוון דרכים – על גבי קורות עץ עגולות, עגלות רתומים לפרדות או לגמלים וכדומה.

 

בין הממצאים שנתגלו במחצבה: לוחות ברזל ששימשו להפרדת האבנים החצובות מסלע-האם, מטבעות וכלי חרס מתקופת שלהי בית שני. החוקרים משערים שהורדוס נזקק לעשרות מכרות כדי להשלים את פרויקט בניית בית המקדש.

 

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד