מים מדליותיו

נפלאות הבריאה: חוקרים מאוניברסיטת חיפה גילו צמח שיודע להשקות את... עצמו
הגדל

חוקרים מאוניברסיטת חיפה גילו צמח מדברי נדיר שחי באזור הנגב המסוגל להשקות את עצמו. לצמח יש עלים בעלי מבנה מיוחד הכולל שקעים, חריצים ותעלות, באמצעותם הוא מתעל את כמויות המים המזעריות ביותר שהוא מצליח ללכוד במדבר הצחיח היישר לעבר... שורשיו.

 

זהו הצמח היחיד המוכר בעולם שנחון בתכונה מיוחדת זו  והוא עשוי ללמד את המדענים שיטות חדשות למקסם את חלוקת המים באזורים ששורר בהם אקלים קשה ביותר.

 

לדברי פרופסור שמחה לב-ידון שחקר את תכונות הצמח הקרוי 'רוברב מדברי', עמי קדם שחיו במדבר למדו מן הצמח הזה את סודות איסוף המים גם בתנאי היובש הצחיחים ביותר. לדבריו הנבטים שחיו בנגב לפני אלפיים שנה בנו בשטח מבנים שחלקם זרדו עד ימינו המזכירים בצורתם את מבנה החריצים שעל גבי העלה שנתגלה זה עתה.

 

על פי המחקר שנערך לאחרונה צמח הרובארב המדברי מסוגל להפיק מאוויר המדבר 4.2 ליטרים של מים. אולם נמצאו כבר צמחים ממין זה המסוגלים לאגור 44 ליטרים של מים לשנה. בהתחשב בכך שבאזורים הללו רמת המשקעים עומדת על 75 מ"מ לשנה הרי שהצמח מצליח לנצל כמעט את כגל המים הזמינים עבורו.

 

מחקר נוסף מלמד כי לא רק שהצמח מכוון את המים לעבר שורשיו אלא הוא עושה זאת בצורה שהמים חודרים 10 ס"מ לתוך האדמה, פי עשר מיכולת החדירה של מי גשם רגילים.

 

המדענים שחקרו את הצמח אינם מוצאים מכלל אפשרות כי באחד הימים ישתמשו בידע הזה לצורך בנית מכונת ההשקיה האולטימטיווית. "מדובר בצמח נדיר ולכן אין טעם לשתול אותם במיליארדים" אמרה , "לעומת זאת, לפחות באופן תיאורטי, כל אחד יכול ללמוד איך לעשות דבר דומה מיריעות פלסטיק ושעווה".

 

 

 

עוד

בקטגוריה

למען יאריכון ימיך גם שומרי הכשרות יוכלו להינות ממזון כשר למהדרין בדרך לחו"ל

  

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד