יש בגמרא תחושת עונג וסיפוק אמיתי ששום דבר בעולם אינו יכול להרוות כך את הגוף, מהו?
אני כבר לא רעב, והצייד עטוף בפרוותי מכל עבר. בדיוק כמו שביקש

5 דברים שידעת או לא ידעת על רבנים

מהו רב? מה הן הסמכויות שלו? איך יודעים על איזה רב אפשר לסמוך וממי לבקש ברכה?
הגדל
  • התואר 'רב' שמור במקור למי שהשקיע שנים ארוכות מחייו בלימוד מעמיק של ההלכה, עד שהוסמך לרבנות ומעתה הוא יכול לפסוק שאלות בנושאים הלכתיים.
  • עם זאת, כיום נהוג לכנות אנשים בעלי רקע תורני "רב", גם אם הם אינם מוסמכים לפסוק הלכות. כך למשל ראש ישיבה, או אפילו 'אברך כולל' מהשורה מכונים לפעמים בתואר "רב", אבל בדרך כלל הם לא באמת רבנים, אלא יהודים תלמידי חכמים שיש להם ידע תורני נרחב, אשר אינו כולל הסמכה לרבנות. בקהילות מסוימות נהוג לכנות בתואר "רב" גם מורים בתלמוד תורה, שמלמדים את הילדים תורה.
  • חשוב לדעת: לא כל אדם חרדי הוא רב, גם אם יש לו זקן ארוך והוא לובש בגדים שנראים לכם כבגדים של רב. אם אתם רוצים לשאול אותו שאלה הלכתית, כדאי שתבררו קודם לכן אם הוא אכן רב, ואם לא, תוכלו לבקש ממנו שיפנה אתכם למישהו שכן מוסמך לענות שאלות בנושאים הלכתיים.
  • עם זאת, יש שאלות פשוטות, שכל אדם שומר מצוות יודע לענות עליהן, ואין צורך לשאול רב לשם כך, כמו למשל הלכות שבת בסיסיות, דיני אבלות בסיסיים, כיצד יש להתפלל ועוד. כל יהודי שומר מצוות ישמח לעזור לכם בשאלות מסוג זה.
  • ממי אפשר לבקש שיברך אתכם, ועל מי אפשר לסמוך? זאת שאלה שקשה לענות עליה בקצרה, וחשוב שנזכור שחכמנו זיכרונם לברכה לימדו אותנו "לא תהא ברכת הדיוט קלה בעיניך", כלומר אפילו אנשים פשוטים יכולים לברך זה את זה, ולברכתם יש משמעות.

לגבי השאלה על מי אפשר לסמוך: צריך להפעיל את הראש. אם אתם רואים שמישהו מנסה לנצל אתכם, דורש ממכם סכומי כסף תמורת עצה או ברכה, או מנסה לנצל אתכם בכל דרך אחרת, כדאי שתתרחקו ממנו.

למרבה הצער פועלים לא מעט רמאים ושרלטנים, המציגים עצמם כצדיקים וכמקובלים גדולים, ובאמת אינם אלא מאחזי עיניים שמנצלים את חוסר הידע של אנשים תמימים. אל תהססו להתרחק מהם, ואם יש לכם ספק, זכרו שברכה ועצה תוכלו לקבל גם מרבנים אחרים, שלא יגבו ממכם כסף או ינצלו אתכם בדרכים אחרות.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד