''מי שמאמין לא מפחד''...

''80% מהישראלים מאמינים באלוקים'' טוענים הסוקרים. השאלה הבאה, אם כן, היא ''מה זו אמונה''...
הגדל

הנתונים בכותרת, התפרסמו בקיץ האחרון אך מן הסתם כבר אינם בתוקף. המספרים רק הלכו וגדלו, מתוך הנחה כי החיים המתוחים והמורכבים בארצנו הצליחו לשבור אצל עוד כמה מאיתנו את התחושה שהם המנהלים את חייהם. אך במספרים אלו די כדי שנקדיש כמה דקות כדי להבהיר לעצמנו את המשמעות האמיתית של המונח ''אמונה'': נכון, אני יהודי מאמין, אבל מה זה אומר ''להאמין''? מי באמת מוגדר ''מאמין''? מה כוללת האמונה ואיך היא אמורה לבוא לידי ביטוי בחיינו? האם לסלנג העממי ''דתי בלב'' קיימת משמעות? שאלות אלו מספיק קריטיות למעמקי חיינו, כדי שנבדוק אותם לכל הפחות ברצינות שאנו מקדישים לחקר תכונות האייפון שלנו...

הידעת? האמונה היהודית מורכבת מלא פחות מ13 יסודות, המכונים גם ''י"ג עיקרי אמונה'', אותם עיבד וניסח הרמב"ם לפני כאלף שנים. בשביל שנוכל לענות לסקר הבא שישאל אותנו על מידת האמונה שלנו בחיוב, עלינו להאמין בכל 13 העיקרים. ''להאמין'' אמרנו, אנו יודעים מה היא בכלל ''אמונה''?

 

תניח רגע מול העיניים את המכשיר הנייד שלך. מה אתה רואה? מה אתה שומע (דפוק עליו רגע) מה אתה מריח? מה אתה ממשש? ומה אתה טועם (אל תנסה באמת ללקק אותו...)? לא יותר מחתיכת פלסטיק. כל חמשת ישכנעו אותך שלפניך חתיכת פלסטיק, אך בכל זאת תתעלם מהם ותמשיך לייחס לחתיכת פלסטיק הזו פונקציות מדהימות שבגללם שילמת עליה הרבה מאוד כסף. למה? כי אתה פשוט יודע, שהפלסטיק שאתה רואה הוא רק מקום האכסון החיצוני של הפנימיות המתוחכמת שבתוכו.

 

זוהי אמונה. לקחת את מה שאנו יודעים, מבינים ומרגישים בבירור ולגבש בגללם עמדה ויחס הגוברים על המסקנות של חמשת החושים. אתה אמנם רואה, שומע, חש, מריח וטועם רק את העולם הזה, החומרי והטבעי. אתה לא רואה את אלוקים, אתה לא שומע באזנך את הוראותיו, אתה לא נתקל בו פיזית באף צומת מחייך ובכל זאת, אתה לוקח את מה שידוע לך, שמובן ומתיישב לך על הלב ומגבש עקב כך עמדה אחרת לגמרי על העולם. ''העולם שאנו רואים'' יאמר המאמין ''הוא רק מקום האכסון החיצוני של הפנימיות המתוחכמת שבתוכו''.

 

רק אם עברת את השלב הזה והשתכנעת כי ישנו עומק בלתי נראה לעיניך לכל מה שאתה רואה בעיניך, תוכל לגבש מסקנה אחת המורכבת מ13 חלקים שבעצם מבטאים את אותה ב13 ביטויים שונים. מהם? נראה את הנוסח המופיע בכל סידורי התפילה ונוסיף לו תרגום מתומצת:

 

אני מאמין באמונה שלימה :

1. שהבורא יתברך שמו הוא בורא ומנהיג לכל הברואים, והוא לבדו עשה ועושה ויעשה לכל המעשים. (- האמונה במציאות אלוקים, הישות הרוחנית שבורא ומנהל את העולם לנצח)

 

2. שהבורא יתברך שמו הוא יחיד ואין יחידות כמוהו בשום פנים , והוא לבדו אלוהינו, היה הווה ויהיה . (- ''אין עוד מלבדו'' לא אנחנו ולא כוחות רוחניים אחרים משפיעים משהו בעולם)

 

3. שהבורא יתברך שמו אינו גוף, ולא ישיגוהו משיגי הגוף , ואין לו שום דמיון כלל. (- אין לאלוקים ''עיניים'' והוא אינו ''רואה'', זו מערכת רוחנית בלתי נתפסת בהשגתינו)

 

4. שהבורא יתברך שמו הוא ראשון והוא אחרון. (-אלוקים היה תמיד ויהיה תמיד)

 

5. שהבורא יתברך שמו לו לבדו ראוי להתפלל ואין ראוי להתפלל לזולתו.

 

6. שכל דברי נביאים אמת.

 

7. שנבואת משה רבנו עליו השלום היתה אמיתית, ושהוא היה אב לנביאים, לקודמים לפניו ולבאים אחריו. (- נבואות משה רבנו ובכלל זה כל התורה שבכתב ושבעל פה אמיתיות והוא היה הגדול שבנביאים)

 

8. שכל התורה המצויה עתה בידינו היא הנתונה למשה רבנו עליו השלום. (-לא היה שום שינוי בתורה עד היום)

 

9. שזאת התורה לא תהא מוחלפת ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו. (- לא יהיה שום שינוי בתורה ולא תינתן עוד תורה)

 

10. שהבורא יתברך שמו יודע כל מעשה בני אדם וכל מחשבותיהם.

 

11. שהבורא יתברך שמו גומל טוב לשומרי מצוותיו ומעניש לעוברי מצוותיו.

 

12. בביאת המשיח, ואף על פי שיתמהמה, עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא. (ראה מאמר נפרד)

 

13. שתהיה תחיית המתים בעת שיעלה רצון מאת הבורא יתברך שמו ויתעלה זכרו לעד ולנצח נצחים.

 

שים לב: 13 העקרונות נובעים כולה מאותה אמונה, אלו הם רק ביטויים שונים בכל תחומי חיינו. מאמין?

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד