"ואז פתאום צרחתי 'שמע ישראל!"

הוא היה ישראלי מתבולל, איש דת הינדואיסטי ומיסיונר נוצרי, אבל רגע לפני שמטוסו התרסק לתוך הקרקע גילה הרב דניאל עשור את מה שהוא באמת – יהודי. מיוחד ל'אחינו'
הגדל

הוא היה ישראלי מתבולל, איש דת הינדואיסטי ומיסיונר נוצרי, אבל רגע לפני שמטוסו התרסק לתוך הקרקע גילה הרב דניאל עשור את מה שהוא באמת – יהודי. מיוחד ל'אחינו'

 

מעט מאוד אנשים מיטיבים להכיר את המושגים "התבוללות" ו"התיוונות" כמו הרב דניאל עשור. מי שיפגוש אותו היום יתקשה להאמין שהאברך נעים-ההליכות המקדיש את עיקר זמנו ללימוד תורה הספיק להיות טייס מסחרי, איש דת הינדואיסטי ואפילו מיסיונר נוצרי (!), לפני שמצא את דרכן חזרה לחיק התורה והיהדות.


"מגיל צעיר בערה בתוכי שאיפה חזקה מאוד לגלות את האמת האבסולוטית", הוא מספר בראיון בלעדי ל'אחינו'. "ידעתי שאם אמצא את האמת אהיה מוכן לסבול על כך ייסורי גוף ונפש ובלבד שאדע שאני לא מבזבז את חיי לריק".


נותרה לו רק בעיה אחת קטנה – היכן  מוצאים את האמת?


בתום שירותו הצבאי יצא עשור לחפש את האמת בעולם. האפשרות שהאמת עשויה להימצא ביהדות כלל לא עלתה בדעתו. שטיפת המוח התקשורתית החילונית שכנעה אותו שאין לו מה לחפש בעולם התורה. הוא השתקע בניו יורק, הוציא רישיון טיס, התחתן עם בחורה לא-יהודיה, מצא עבודה בחברת תעופה מקומית, והתחיל להגשים את חלום החיים האמריקאי. בד-בבד הוא השתלב בקבוצת נזירים הינדואיסטית ונעשה לתלמידו של מנהיג הקבוצה, הגורו מהרישי יוגה.

 

יש אנשים שחושבים שאת האמת ניתן למצוא בעולם המדע. למה לא חיפשת שם?

"אנחנו יותר מדי אינטליגנטים בשביל זה. היום כולם מבינים שלאוניברסיטה מגיעים כדי לחפש מקצוע, לא כדי למצוא אמת. כבני אנוש, אמצעי החשיבה שלנו מוגבלים. אנחנו רואים רק חלק קטן מהתמונה והשכל האנושי לבדו אינו מסוגל לפענח את חידת הקיום במלואה. המדען איננו אלוקים. המדע יכול לסייע לנו להפוך את החיים לנוחים יותר, אך לא לגלות אמת".

היית שקוע עמוק ב"תורתו" של המהרישי יוגה. למה עזבת?


 

"בהתחלה התרשמתי מהמוכנות שלהם להקריב נוחות גשמית לצורך השגת הארה רוחנית. אחרי שנה וחצי תפסתי שאין אצלם אמת מוחלטת. ראיתי שרוב המצטרפים לקבוצות הללו הם כל מיני חלכאים ונדכאים שמחפשים לברוח מהמציאות לעולם של דמיונות והזיות במקום להתמודד עם החיים. התפכחתי מאשליית ההינדואיזם והבנתי שאני לא נמצא במקום הנכון".

אז משם עברת ליהדות...

 

"כמובן שלא", מצטחק הרב עשור בעצב. "התקשורת החילונית עשתה עבודה טובה מאוד. גם בשלב זה לא ראיתי ביהדות אופציה ריאלית. במקום זאת פניתי לנצרות".

 

 

עשור השתלב בכת 'היהודים המשיחיים'. הכריזמה שלו, יכולת הדיבור המרתקת, והחריפות השכלית כל אלו הפכו אותו במהירות לאחד הדמויות הפעילות בכת. הוא נעשה למיסיונר נוצרי ותוך כדי כך עסק בלימודים מתקדמים לצורך השגת תואר כמורה. בדיוק אז חלה צלו תפנית משפחתית מפתיעה. אחותו של עשור התחתנה עם גר צדק שהיה בעברו... כומר נוצרי. כך נפגשו שני הגיסים – האחד יהודי שהפך לכומר, השני כומר שנעשה יהודי.


"גיסי שכנע אותי לבוא לסמינר יהדות. היו שם רבנים ידועים כמו הרב עזריאל טאובר והרב יוסף יגן. ניהלתי איתם ויכוחים סוערים אל תוך הלילה. לא השתכנעתי באופן מיידי אבל הם הצליחו לטעת בי את זרעי הספק. התחלתי בחיפוש מעמיק בכוחות עצמי ולאחר שנה הגעתי למסקנה שגם הנצרות היא בלוף גמור".


הגילוי הזה הכניס את עשור לדכדוך עמוק. את הנצרות הוא עזב, ליהדות הוא עדיין לא הרגיש שייך. והאמת המוחלטת, מה תהיה עליה?


 

"זו הייתה תקופה שבה ראיתי כל מיני סימנים משמים שכיוונו אותי. אני זוכר שפעם, לאחר ויכוח קשה עם אחד הכמרים, חזרתי הביתה כשכולי נסער. הדלקתי טלוויזיה רק בשביל להירגע קצת, ובפעם הראשונה מאז שהגעתי לאמריקה אני רואה פתאום על המסך רב יהודי שמצביע ישר עלי ואומר: 'אתה, היהודי שיושב בסלון, דע לך שהקב"ה מקשיב לכל תפילה שלך'. היו כל מיני איתותים שכאלו".

 

איך בסופו של דבר עשית את הזינוק ליהדות?


"לא עשיתי", מחייך הרב עשור, "דחפו אותי מלמעלה".


הדבר אירע במהלך טיסה מסחרית לאחד האיים הקטנים במפרץ פלורידה. לפתע קדרו פני השמים וסופה טרופית איומה הקיפה את המטוס הקטן של עשור. טווח הראות ירד לאפס. מד הדלק הגיע אל מתחת לקו האדום.

 

"הייתי מעל האוקיינוס בלי טיפת  דלק והתחלתי לאבד גובה", משחזר הרב עשור וההתרגשות עדיין ניכרת בקולו."בקרת הקרקע כיוונה אותי למנחת חירום, אבל בשלב הזה כבר איבדתי מנועים. פתחתי את הדלת במטרה לנטוש את המטוס, אבל למראה האפלה והגשם הבנתי שאם אני קופץ עכשיו אני מתרסק בוודאות. הייתי לכוד במטוס ללא מוצא".   


כשהוא תלוי בין שמים לארץ מעל לאיים הקריביים, מוקף בגשם שוטף ועלטה מוחלטת, ידע דניאל עשור שהוא הגיע לנקודת הסיום של חייו. "באותו רגע אחזה בי אימת מוות. לפתע, ללא הסבר וללא הגיון, השמעתי פתאום צרחה איומה, צרחה שהיא מעבר לכל המודעות שלי. צרחתי "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד".


המטוס קפץ על מסלול הנחיתה כמו כדורסל אבל בסוף הוא עצר.


שלם ובריא.


"ראיתי מרחוק את צוותי ההצלה והכיבוי חשים למטוס. עד שהם הגיעו אלי היו לי כמה רגעים לעצמי. ישבתי שם בחושך, בתוך המטוס החבוט על המסלול הרטוב, וניסיתי להבין למה ברגע הקריטי צעקתי את הצעקה הזאת. ואז הבנתי. הבנתי שלא יעזור כלום – אני שייך לעם ישראל".  

    

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד