האם מותר לעבוד בחול המועד?

בימים אלו ציוותה עלינו התורה לשבות ממלאכה שאיננה הכרח, ולעצור ממרוץ החיים כדי להתבונן ולחשוב.
הגדל

בימים אלו ציוותה עלינו התורה לשבות ממלאכה שאיננה הכרח, ולעצור ממרוץ החיים כדי להתבונן ולחשוב.

 

בכל חופש אני יוצא לעבוד כדי להרוויח קצת כסף כיס, רציתי לצאת גם בחופש סוכות, וכבר סיכמתי עם מקום עבודה שיקבל אותי, אבל אז חבר שלי אמר לי שלא כדאי לעבוד בחול המועד. האם זה נכון?

 

 

אכן, בחול המועד מותרת רק מלאכה שהיא לצורך המועד. כלומר, לצורך שמחת החג (למשל לתקן את המכונית כדי לצאת לטיול), או אדם שאין לו כסף שיוצא לעבוד כדי שיוכל להאכיל את בני משפחתו. וכן מלאכת דבר האבד (למשל, טיפול בבית שעומד להתמוטט).

כמובן שכמו כל הלכה גם בזו יש פרטים רבים, ולא נוכל להתייחס אליהם במסגרת זו, אבל בהחלט שנרצה להתייחס למשמעות של "חול המועד" כדי לתת לך את הכוח לקבל החלטה שיש מאחוריה גם הבנה והתחברות.

בכל ימות השנה בני אדם עסוקים איש איש בטרדותיו, לכל אחד יש אלף ואחד סידורים ודאגות שעליו לסדר, לארגן ולבצע, הזמן רץ ומרוץ החיים השוטף מונע את האדם מלעצור ולהתבונן על החיים ועל משמעותם, לבחון את עצמו ואת חייו, לבדוק את המצב הרוחני שללו, את הקשר שלו עם הקדוש ברוך הוא. הוא עסוק.

לשם כך נתנה לנו התורה תחנות תדלוק במשך השנה. יש מהן תחנות תדלוק קצרות כמו השבתות , ויש מהן תחנות תדלוק ארוכות יותר אלו הן ימי החג של פסח וסוכות.

בימים אלו (של חול המועד הנלווה אל החג עצמו) ציוותה עלינו התורה לשבות ממלאכה שאיננה הכרח, ולעצור ממרוץ החיים כדי להתבונן ולחשוב.

המאפיין המרכזי של חג הסוכות הוא השמחה, חג הסוכות נקרא "זמן שמחתנו". והסיבה לכך היא, ראשית כל, חקלאית, בתקופה זו של עונת השנה עומד החקלאי אחרי תקופת האסיף, מחסניו מלאים מכל טוב השדה, הוא שמח וטוב לב.

אבל אין די בשמחת השפע כשלעצמה, התורה רוצה שנתעל את השמחה ונכיר מהו מקור השפע, ולכן היא מבקשת מאתנו: "ושמחתם לפני ה' אלוקיכם שבעת ימים", עצרו, התבוננו, הביטו מי מקור השפע שלכם, מי הסיע רוחות, מי הניע עננים, ומי הוריד גשמים. שימו לב וגלו את מקור השפע השופע בעולם, מי נותן את הברכה במה שיש לכם, ומי נותן את הכוח המחייה את העולם.

"ושמחתם לפני ה' אלוקיכם!"

זו משמעות החג, התבוננות, מחשבה, עצירה ממרוץ החיים והכרה בחסד שהקדוש ברוך הוא עושה אתנו.

לעבודה ולמלאכה, למרוץ ולטירוף יש עוד מספיק ימים בשנה.

כדאי לנצל את הימים הטובים הללו לצמיחה אישית ורוחנית אמיתית.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד