הסוכה האור והעין

"כבר חמש שאני בונה כאן סוכה, ולא אמרת כלום" - התגונן אדון מילר. "עד היום לא הפריע לי כי היה כאן מחסן, אבל עכשיו יש לי כאן חדר וזה ממש מפריע" טען מר לוי. אז מה עושים, הצדק עם מי?
הגדל

לאחר שמשפחת מילר סגרה את המרפסת והפכה אותו לחדר, לא נותרה להם ברירה אלא לבנות את סוכתם בחצר הבניין המשותף, בסמוך לחלון המחסן של מר לי השכן. וכך הייתה הסוכה של משפחת מילר העומדת בחצר לעובדה קיימת מדי שנה בשנה.

לאחר מספר שנים החליט מר לוי להפוך את המחסן שלו לחדר מגורים נוסף, ולאחר שיפוץ רציני מיקם את חדר ההורים.

חג הסוכות הגיע ומשפחת מילר בנתה שוב את הסוכה בחצר כמנהגם מימים ימימה, ואז גילה מר לוי כד מדובר בסיוט של ממש, הרעש שהקימו הילדים בכל שעות היום היה בלתי נסבל, הפרטיות נעלמה כיוון שדלת הסוכה ממוקמת בדיוק מול החלון שלו, וגם השמש שזרחה בכל בוקר לתוך החלון שלו הוסתרה בשבוע שבו עמדה שם הסוכה והחדר היה חשוך ומדכא.

"אני מבקש שבשנה הבאה לא תבנה כאן סוכה", אמר מר לוי לאדון מילר: "אני פשוט בסיוט מהסוכה שלך!"

"אבל כבר חמש שאני בונה כאן סוכה, ולא אמרת כלום", התגונן אדון מילר.

"עד היום לא הפריע לי כי היה כאן מחסן, אבל עכשיו יש לי כאן חדר וזה ממש מפריע".

אז מה עושים, הצדק עם מי?

-התשובה-


 

נקדים ונאמר, כי בודאי מן הראוי שאדון מילר ייזהר וימנע את ילדיו ובני משפחתו מכל רעש המפריע לשכנים, וביתר זהירות בשעות המנוחה, שלא יהיה חלילה בא לקיים מצווה ועושה עבירה, ונמצאת בידו "מצווה הבאה בעבירה".

 

ולגופו של עניין, מבחינה הלכתית, מר לוי אינו יכול להכריח את אדון מילר להעמיד את סוכתו במקום אחר.

 

מדוע?

בהלכה ישנו מושג של "חזקה", כאשר אדם מחזיק בקרקע ומשתמש בה שימוש כלשהוא במשך תקופה מסוימת, ולא קמו עליו עוררים, יש לכך משמעות הלכתית חזקה.

במסכת בבא בתרא (דף ו') דנה הגמרא בסוגית תשמישי חזקה, והיא אומרת כי כאשר אדם הניח קורה וסמך אותה על קיר ששיך לחברו פחות משלושים יום, יכול בעל הקיר לבקש מהשכן שהניח את הקורה שיוריד אותה, כיוון שתשמיש של פחות משלושים יום אין בו משום "חזקה", ואדם רגיל גם אינו מקפיד על שימוש קצר. עוד אומרת הגמרא כי אדם שנה שבנה סוכה וסמך אותה על הקיר של שכנו, עד שבעה ימים אין בזה חזקה, אולם לאחר שבעה ימים יש כאן חזקת שימוש (שהרי כל עוד היה חג הסוכות בתוקף, יכול היה השכן לומר שחשב שהשימוש הוא ארעי ולכן לא מחה, אבל כשעבר חג הסוכות והוא ראה שהשכן ממשיך להשתמש בקיר שלו ולא מחה, יש כאן חזקת שימוש, המעידה שבעל הקיר הסכים לשימוש זה. וממילא בעל הסוכה יכול להשאיר את הסוכה שלו נסמכת על הקיר של השכן גם בשאר ימות השנה).

ומכאן למדנו דבר חשוב שבמשך חג הסוכות זמן קיום מצוות הסוכה לא מקפידים למחות על סוכה שאדם בונה, שהרי אם היו מקפידים, כבר אחרי יום אחד היית הזו חזקת שימוש, וכן נפסק בשולחן ערוך חושן משפט סימן קנ"ג י"ז, שאין חזקה לשבעה ימים כיוון שאין מחאה.

במקרה שלנו ישנה נקודה נוספת חשובה שמר מילר הקדים את מר לוי בשימוש בחצר, שהרי למר לוי היה מחסן והחלון היה סגור בו תמיד. וכיוון שכך נפסק בשולחן ערוך שבמקרה שכזה שיש מי שקדם לשני בשימושו בחצר אין לשני כל תביעה עליו.

 

כמובן, שכל מה שאפשר לעשות כדי להקל על בעל החצר חייב מר מילר לעשות. אם בתליית וילון כדי לשמור על הפרטיות, ואם בהימנעות מרעש.

 

יש לציין כי כל האמור הוא בחצר של אדם פרטי, שכיוון שבנה את הסוכה בחצר והוא לא מחה, יש בכך הודאה בהקניית זכות השימוש לבניית הסוכה. אבל בחצר של שותפים אין חזקה, כיוון שהשותף יכול לטעון שהעובדה שלא מחה נובעת מהסיבה שגם לבונה הסוכה יש זכות שימוש בחצר, אבל כעת שזה מפריע לו הוא מוחה, וזכותו למחות כעת למרות שלא מחה קודם. למעט, אם בונה הסוכה עשה שינוי ממשי בחצר, כמו יציקת בטון או עמודים קבועים, כיוון שבמקרה כזה כל אדם נורמאלי היה מוחה (גם אם מדובר בשותף), והעובדה שלא הייתה מחאה מעידה על הסכמה לשימוש זה של בניית הסוכה בחג הסוכות.

(עיין עוד בספר משכן שלום סימן א' סס"' נ"ד).

 

לתשומת לב : השאלות והתשובות נועדו אך ורק לעיון ולהיכרות עם הסוגיות,אך לא לשם פסיקת הלכה המצריכה בירור של פרט לעומקו.

 

מקורות לעיון והרחבה: בבא בתרא דף ו' ע"ב – האי כשורא דמטלטלא,שולחן ערוך חושן משפט סימן קנג יז, וסימן קנד לב.

 

 

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד