מתנה לאפיקומן כבר קניתם?

מנהג האפיקומן מחביא בתוכו משמעות מעניינת מהי? ומדוע הוא קשור דווקא לחצות ליל הסדר?
shutterstock

האפיקומן: הרבה לפני המתנה
בין אם אתם מתכוונים לרכוש מתנה לאפיקומן ובין אם אתם מתכוונים לקבל אותה ממישהו וגם אם אתם כלל 'לא בקטע', ממנהגי האפיקומן המסתיימים בדרך כלל בהמשך החג בחנויות הצעצועים, אי אפשר להתעלם. מנהג האפיקומן תופס נתח משמעותי בתשומת הלב הפסחית שלנו בליל הסדר, החל מהצפנתו תחת הכרית בתחילת סיפור ההגדה ועד אכילתו בסיום הערב רגע לפני חצות הלילה ולכן בואו נקדיש לקראתו כמה דקות, בהן נבין את המשמעות והמסר שהוא טומן בחובו.


''מאין באת? ממצרים ולאן אתה הולך? לירושלים. מי אתה? ישראל!''
נוסח תשובה זה המשולב במנהג הצפנת מצת האפיקומן בקרב עדות רבות בישראל הוא רק חלק מהיחס המיוחד לה זוכה המצה המשמשת בתור ''אפיקומן'' בליל הסדר. על פי המנהג, רגע לפני שמתחילים לקרוא מתוך ההגדה של פסח את סיפור יציאת מצרים, עורך הסדר נוטל את המצה האמצעית מתוך 3 המצות שלפניו, חוצה אותה באמצעה (פחות או יותר) ואת החלק הקטן הוא מצפין במפית למשך סיפור יציאת מצרים והסעודה. מכאן מתפצלים מנהגים שונים שבהם עורכים ממש ''מיני הצגה'' עם מצת האפיקומן, הצגה וויזואלית של סיפור יציאת מצרים.


מתי, איך ובעיקר: למה אוכלים את האפיקומן?
מלבד מנהגי ההצפנה, אוכלים את האפיקומן עם סיום הארוחה. חובה לאכול שיעור כזית מצה (27 גרן) בסוף הסעודה, רצוי שיכלול בתוכו חלק ממצת האפיקומן ולאחריו לא אוכלים כלום. את האפיקומן יש לאכול לפני חצות הלילה. הסיבה: האפיקומן מהווה זיכרון לקרבן הפסח, שחלק ממנו היו אוכלים עם סיום הסעודה כדי להראות את חביבותו, לאחריו לא היו אוכלים כלום – כדי שטעמו יישאר בפה, וזמן אכילתו היה עד חצות הלילה.


נו... ומתנה כבר קניתם?
אז למה בעצם מחביאים את האפיקומן, נותנים לילדים לגנוב אותו וקונים להם מתנות? הסיבה מאוד מעניינת: את מצת האפיקומן המהווה כאמור זיכרון לקרבן פסח נהגו להחביא כדי לעורר את הילדים ''לשאול שאלות'' וכך להוות פתח לסיפור יציאת מצרים. כדי להוסיף להם עניין השתרש המנהג לתת להם ''לחטוף '' את המצה, רק שכדי להוציא מהם אותה אחר כך היה כבר צורך בהבטחה מתגמלת... מכאן, הדרך לחגיגת מתנות רצינית הייתה די קצרה...
חג חירות שמח!

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד