כל יהודי - בן יחיד לבורא עולם

איך מתגברים על התאוות? מה הצעד הראשון שעושים להתחזק ביהדות, איזה ספר קרא בכל לילה נשיא המדינה לשעבר עזר וויצמן?... שיחה מרתקת עם רבה הראשי של רעננה, הגאון רבי יצחק פרץ שליט"א
הגדל

איך מתגברים על התאוות? ומה הצעד הראשון שעושים להתחזק ביהדות, איזה ספר קרא בכל לילה נשיא המדינה לשעבר עזר וויצמן, ומדוע התקנא בשומרי תורה ומצוות?... שיחה מרתקת ומיוחדת עם רבה הראשי של העיר רעננה, הגאון רבי יצחק פרץ שליט"א, אשר במשך עשרות שנים עוסק בפעילות רוחנית ותורנית, ושימש בעבר כשר בממשלת ישראל. 

 

בשיחה מיוחדת לאתר מספר הרב פרץ על הדרכים להתמודד עם החיים, ומסביר לנו מהם בעצם הימים הנוראים:

 

אנחנו נמצאים היום בתקופת הימים הנוראים. אולי נתחיל מההתחלה, מה הם בעצם הימים הללו?

 

התקופה הזאת היא תקופה מיוחדת מאד ביהדות. מראש חודש אלול ועד יום הכיפורים הם ארבעים ימים אשר בהם עם ישראל כולו מרבה בתפילה, תשובה, בסליחות ותקיעת שופר, ומרבה בחרטה על החטאים.

 

הסיבה לכך היא, שכתוב בתורה שמשה רבנו, עלה למרום שלוש פעמים. בפעם הראשונה הוא עלה על מנת להוריד את לוחות הברית לעם ישראל, אך כששב ראה שהעם חטא ושבר את הלוחות. בפעם השנייה, עלה לשמים לבקש את סליחתו של בורא העולם על חטא העגל,

 

ובפעם השלישית קיבל את לוחות הברית שמהם אנחנו ניזונים עד היום הזה. עלייתו של משה לשמים אירעה בתקופה זו של השנה, וכשהיה בשמים, עם ישראל הרבה בתפילה ובבכי, כדי שייצר הרע לא יטעה אותם כפי שעשה בלוחות הראשונות.

 

זאת הייתה הפעם הראשונה בהיסטוריית האנושות שמנהיג יהודי היה בשמים, ועם ישראל ליווה אותו בתפילה ובחרדה. מאז, לאורך כל הדורות, התקופה הזאת היא התקופה להתרוממות רוחנית גבוהה. בתקופה הזאת כל לב יהודי מרגיש קרבת אלוקים. חשוב להבין, האלוקים הוא איננו ישות מאיימת או ישות מייסרת אלא מלאת אהבה, טוב וחסד, אור ורחמים. אלוקים הוא "אני לדודי ודודי לי", דודי- אהובי.

 

אז מהו בעצם ראש השנה? מדוע דווקא ביום הזה הקב"ה דן את האנושות במשפט?

 

ראש השנה הוא יום הולדת האדם הראשון בעולם. באותו יום שהוא נולד, האדם, הוא חטא, ובאותו יום הוא כבר חזר בתשובה והקב"ה סלח לו. היום הזה מכונה יום אהבת עולם, והוא כאמור, יום הולדת האדם בכלל ומשכך נקבע שיהיה יום הדין לדורות. זהו היום שכל העם נמצא בדין והאנושות כולה עומדת ביום זה למשפט מכריע. מי שמבקש סליחה אמיתית על העבר, בורא העולם סולח לו והוא יוצא זכאי מן הדין.

 

הרבה צעירים שואלים את עצמם, למה שבורא העולם יסתכל עליי בכלל, אני חוטא, יש צדיקים גדולים ממני..

 

שאלה יפה ואכן צעירים רבים, כמו גם מבוגרים, אומרים זאת לעצמם. אבל, האמת היא הפוכה לגמרי. כתוב ''הבן יקיר לי אפרים, אם ילד שעשועים''. אפרים היה השבט החוטא, אשר עבד עבודה זרה. ובכל זאת דווקא הוא מכונה ''הבן יקיר לי''... ונשאלת השאלה, אם הוא היה הבן החוטא, דווקא הוא מכונה בן יקיר? התשובה היא שהקב"ה אומר, למרות שאפרים חטא ונכשל בחטאים חמורים, הקב"ה מרגיש אהבה מיוחדת גם אליו, כמו שהיה בן יחיד.

 

מכאן לומדים שכל יהודי באשר הוא, אפילו חטא, נכשל ועשה את כל העבירות שיש בתורה, ללא יוצא מן הכלל, בורא העולם לא חדל לרגע מלאהוב אותו ולצפות לו, והוא מתייחס אליו כמו אל בן יחיד ממש.

 

אני רוצה להוסיף אמרה מיוחדת שמביא הרמב"ם. הוא כותב שיהודי יכול בשבריר של רגע לצאת מתהומות ולהתהפך ממש ברגע אחד. הוא כותב כך "אמש היה משוקץ, מרוחק ותועבה, והיום הפך לידיד ואהוב ונחמד וקרוב". אלו הן מילות האהבה היפות ביותר בתנ"ך אשר מוזכרות על אדם שחוזר בתשובה ומתקרב לבורא העולם, מדובר על אדם שחזר רק "אמש" בתשובה... מה שממחיש שכל אחד מאיתנו, בוודאי חוזרים בתשובה, או אלו שמחפשים את הדרך להתחזק, הם כמו בנים יחידים לבורא העולם.

 

כבוד הרב מזה עשרות שנים נמצא במגע עם הציבור החילוני והמסורתי, הרב פגש גם מפורסמים ואישים בולטים שחזרו בתשובה. מה הם אומרים? למה הם עשו זאת?

תיקח כדוגמא את הרב אורי זוהר, המפורסם מבין החוזרים בתשובה שהגיע מהשיא של עולם הבידור הישראלי, בו היה שנים רבות. הוא אמר לי שנהיה לו אושר פנימי עצום ושמחה כזאת שלא היה לו מעודו. בעלי תשובה שבאו מעולם החטא, הרגישו וטעמו את כל התאוות שבעולם, אבל אין להם אושר פנימי או שמחה וסיפוק אישי. בעולם היהדות, התורה והמצוות יש סיפוק אישי שאי אפשר לעמוד מולו.

 

הייתה אצלי אישה חילונית מבוגרת, היא אמרה לי "אכלתי ושבעתי בעולם החטא, יש לי בכלל תיקון"? אמרתי לה שבוודאי ושהקב"ה מחכה לה. היא ב"ה חזרה בתשובה והקימה משפחה של תורה לתפארת.

 

יש צעירים שאומרים, אוקיי, אורי זוהר טעם את החטא ואחר כך חזר, אנשים עשו עבירות ואחר כך חזרו בתשובה, גם אני רוצה לטעום זאת, ואחר כך אחזור בתשובה?

כתוב בגמרא ''האומר אחטא ואשוב, אחטא ואשוב, אין מספיקים בידו לעשות תשובה''. חזרה בתשובה או התקרבות אל בורא העולם, היא איננה דבר שבהשגת שכל אנוש. לא כל אחד זוכה לכך, מדובר בחסד אלוקי אין סופי. ורק אדם שעושה זאת בתום לב זוכה לכך. מי שמתכנן את זה ומבטיח לחזור בתשובה אחרי שיעשה עבירות וחטאים, פשוט לא יזכה. לא תהיה לו סייעתא דשמיא, שהיא הבסיס להכול בחיים.

 

אז איך מתחילים?...מהו הצעד הראשון שצריך לעשות בהתחזקות ביהדות?...

הדבר הראשון הוא להשתדל להתחבר אל תלמיד חכם ולשמוע ממנו שיעורים והכוונה. התורה היא הכלי היחיד שיהפוך אדם מרע לטוב. התורה היא אלוקות. אני פוגש המון חילונים שחזרו בתשובה והשתנו בכל מידותיהם. צריך פשוט להתחבר לבני תורה, להירשם לישיבה או להיכנס לרב ולהתחיל להתחזק מהבסיס.

 

כבוד הרב היה שר בממשלה שנים רבות ועסק בפעילות ציבורית, כיצד היה היחס של חבריך בשולחן הממשלה לעובדה שרב יושב איתם יחדיו?

אספר לך סיפור, כאשר הייתי שר בממשלה, הייתי יושב בקביעות ליד השר עזר וייצמן שלימים התמנה לנשיא המדינה. ישבנו יחד ושוחחנו רבות. לעתים קרובות בישיבות הממשלה שהיו תמיד מתקיימות בימי ראשון בבוקר, הוא היה אומר לי, הרב פרץ אני מקנא בך. שאלתי אותו למה שתקנא בי? הוא אמר לי "לך הייתה שבת, ישבת עם המשפחה והיית בבית כנסת, שמעת דברי תורה והרגשת נעימות. אני הלכתי לישיבות מפלגה, התרוצצתי והיה לי עוד יום עבודה מתיש". הוא פשוט קינא בשמירת השבת שזכינו בה.

 

והקנאה הזו הובילה אותו לנסות להתקרב בעצמו ליהדות?

הייתי הולך בקביעות עם ספר ''מסילת ישרים'' בכיס החליפה, ולפעמים הנחתי אותו על השולחן. פעם אחת נכנסתי לישיבת הממשלה וראיתי את עייזר וייצמן מעיין בספר.. שאלתי אותו אם זה מעניין אותו והוא אמר לי שהספר מרתק. הבאתי לו אותו במתנה ולאחר זמן מה סיפר לי שכל לילה לפני שהלך לישון היה מעיין בספר, והדברים הביאו לו המון אור ושמחה. תראה, לא קל להשתנות, בעיקר לא בגיל מבוגר, אבל בהחלט גם לו וגם לרבים אחרים בממשלה ובכנסת, בתקשורת ובציבור יש רגעי התעוררות מיוחדים.

 

האם נכונה הטענה שצעירים בני דורנו, מתמודדים עם התמודדויות חדשות אשר לא היו בעבר, התמודדויות קשות יותר?

תאוות והתמודדויות היו מאז ומעולם. אדם ראשון היה בגן עדן וחטא בעריות. נכון שהתקשורת מזמנת כיום יותר אפשרויות לחטוא, אבל החטאים והתאוות תמיד היו. יתרה מזו, היו תקופות שמי שחטא בעריות היו פשוט הורגים אותו, ואנשים למרות זאת סיכנו את עצמם וחטאו, מה שמוכיח את עוצמתה התאווה.

 

אז איך מתגברים?

הדרך היחידה והאמיתית היא פשוט לימוד התורה. כתוב ''טועמיה חיים זכו''. אין דרך אחרת להימנע מעבירות ותאוות מאשר לימוד התורה, כתוב : בראתי יצר הרע ובראתי לו תורה תבלין". זהו הפיתרון. לכן אני מציע לכל נער שרוצה לחוות חוויה של תורה, להתקרב תלמיד חכם שידריך אותו איך להתקרב וכיצד להתמודד.

 

לסיום, אנחנו בראשיתה של השנה החדשה, נשמח לקבל את ברכתו של כבוד הרב..

שנזכה כולנו לכתיבה וחתימה טובה, שתהיה שנה של עליה רוחנית ושעם ישראל יתעלה ויתרומם למקורותיו ויהיה לכולנו רק שמחה ושלום. מעולם לא היה דור בו היו כל כך הרבה בעלי תשובה, האוויר של ארץ ישראל מחכים, אבל על כולנו להתחזק באמונה בבורא העולם ושנזכה לשנה טובה ומבורכת!....

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד