כל ההתחלות קשות?

ישיבה חדשה, עולם חדש, אתגרים חדשים – איך מתמודדים עם ההתרגשות והמתח של המעבר לעולם התורה. הרב אלבז מרגיע: "לא הייתם מאמינים כמה מהר זה יעבור לכם".
הגדל

ישיבה חדשה, עולם חדש, אתגרים חדשים – איך מתמודדים עם ההתרגשות והמתח של המעבר לעולם התורה. הרב אלבז מרגיע: "לא הייתם מאמינים כמה מהר זה יעבור לכם".

 

זהו. כבר מתחילים לראות באופק את סיומו של החופש הגדול. לתלמידי התיכונים הרגילים תתחיל שנת הלימודים החדשה רק בעוד מספר שבועות, אבל עבור תלמידי הישיבות הקדושות נקודת ההתחלה תהיה בתאריך א' באלול, יום שלישי הבא.

 

אצל כל אדם מתעוררת התחלה חדשה התרגשות לצד מתח מסוים. הדברים נכונים שבעתיים כאשר מדובר בצעיר מתחזק העומד לעשות את צעדיו הראשונים בעולם החדש והבלתי מוכר של הישיבה הקדושה. כאן כבר לא מדובר רק במוסד חינוכי חדש או במקום עבודה חדש אלא בעולם שלם שהוא שונה מאוד מהעולם המוכר שבו הוא חי עד עתה.

 

כיצד מתמודדים עם המתח הזה? אילו קשיים צפויים בתחילת הדרך וכיצד מתגברים עליהם?

 

חז"ל לימדונו כלל חשוב: "כל ההתחלות קשות". הקושי נעוץ בעצמם עובדת ההתחלה. זה לא חשוב אם אתה פותח חנות פלאפל, לומד נהיגה, או, להבדיל, מתחיל את היום הראשון בישיבה. ההתחלה היא קשה לאדם וזו עובדה שאי אפשר לשנותה. החכמה היא לא להיבהל מהקשיים שצצים בתחילת הדרך ולהבין שאלו הם חלק בלתי נפרד מתהליך הלימוד, ומה שהכי חשוב - הקשיים הללו יחלפו וייעלמו הרבה יותר מהר מכפי שאנחנו משערים.

 

"כשאני פוגש בחורים בישיבה שבוע או שבועיים אחרי שהשנה התחילה קשה לי להאמין שהם שוהים אצלנו תקופה כה קצרה", מספר הרב אוריאל אלבז, ראש ישיבת 'אחינו' לצעירים. "המדהים הוא שגם להם, לתלמידים החדשים, קשה להאמין בכך. עד כדי כך הם מצליחים להשתלב בטבעיות בסדרי הישיבה".

 

אז, כן. קחו בחשבון שיהיו כמה טלטלות בתחילת הדרך, ולא בטוח שהמנוע יידלק לכם על הפעם הראשונה. מצד שני – קחו את הדברים בפרופורציה. ברגע שהעסק יתחיל לנוע הוא יזוז מהר יותר ממה שאתם מעלים בדעתכם.

 

מה אפשר בכל זאת לעשות כדי להקל על חבלי הקליטה?

 

קודם כל, אומר הרב אלבז, עצם הידיעה שהקשיים הללו צפויים מסייעת להפיג את החששות. זה לא משהו שבא לך בהפתעה אלא דבר צפוי לחלוטין, תגובה נורמלית שכבר ראינו אותה אצל בחורים רבים, וכזאת שחולפת עד מהרה.

 

כדאי גם לנטרל כמה גורמי חשש מוגדרים.

 

למשל, אחד החששות המצויים אצל כל אדם בסביבה חדשה, בפרט במקום לימוד, הוא שאלת המעמד החברתי. במקום הקודם היינו מוכרים, היה לנו מעמד וקשרים חברתיים ועכשיו עלינו לבנות הכול מהתחלה.

 

גם כאן יש בפיו של הרב אלבז מסר מרגיע. "הבסיס של הישיבה הוא התורה הקדושה, וכאשר לכל התלמידים יש בסיס משותף ושאיפות משותפת הכול נראה אחרת. התורה גורמת לקרוב לבבות ולאחדות שאי אפשר למצוא בשום מקום אחר. מבחינה חברתית בחור יכול להיות רגוע שהוא יזכה למלוא ההערכה והפרגון בישיבה".

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד