ג'יימס בונד ותיבת נח

ג'יימס בונד הוא יציר דמיונו המפותח של הסופר הבריטי איאן פלמינג, אבל בפרשת השבוע אנחנו פוגשים דמות שאכן הצילה את העולם מהשמדה טוטאלית – דמותו של נח הצדיק

כשכל העולם נגדך - מה תעשה?

 

לא במקרה הפכו סרטי ג'יימס בונד לאחת מסדרות הקולנוע הפופולריות והמצליחות ביותר. דמותו האמיצה של סוכן 007 הנאבק מול הרשעים ומציל את העולם מסדרה אינסופית של נבלים, מציתה את הדמיון. העובדה שתוך כדי כך מבקר סוכן המודיעין הבריטי גם בכמה מהאתרים האקזוטיים ביותר בעולם, מחליף מהלומות עם טרוריסטים וסתם פושעים, והורס בזה אחר זה שורה של מכוניות ספורט מדהימות רק מוסיפה נופך למעללי הגבורה שלו.

 

ג'יימס בונד הוא יציר דמיונו המפותח של הסופר הבריטי איאן פלמינג, אבל בפרשת השבוע אנחנו פוגשים דמות שאכן הצילה את העולם מהשמדה טוטאלית – דמותו של נח הצדיק.

 

בניגוד לדמות שהמציא פלמינג מסתבר שהצלת העולם לא תמיד מזכה את האדם בתהילה ובפרסום ובטח שלא במשכורת של כוכב קולנוע.

 

נח, כפי שהוא מצטייר מפסוקי התורה וממדרשי חז"ל, היה אדם בודד מאוד. בעוד כל העולם נסחף בזרם העכור של חמס וגזל, הוא נשאר בצד. בעוד כולם פורקים עול, הוא עמד מנגד.

 

רבים לעגו לנח על המוזרות שלו, על השקפותיו החריגות. הצחוק והלעג גברו עוד יותר כשנח החל להזהיר את בני דורו מסכנת המבול המתקרב. "איזה מבול בראש שלך?", הטיחו בו הציניקנים בעודם מצביעים על השמים החפים מכל ענן. "ואיך בדיוק תכניס את כל החיות לתיבה אחת?", הוסיפו החוכמולוגים ושאלו. "הרי המדע זיהה לפחות עשרים אלף סוגי יונקים ועוד כמה אלפי זנים של עופות וחרקים, ואילו נפח התיבה שלך אינו עולה על 450,000 אמות מעוקבות!"

 

קשה מאוד להתמודד מול לחץ חברתי. הרמב"ם כותב כי מכל סוגי הלחץ הפועלים על האדם, הלחץ החברתי הוא החזק ביותר. מסיבה זו, מוסיף הרמב"ם, מי שמוצא את עצמו בסביבה של אנשים שלילים ואין ביכולתו להשפיע עליהם לטובה עליו להימלט משם כל עוד נפשו בו, שכן אם לא ינהג כן יהיה זה רק עניין של זמן לפני שהוא עצמו יהפוך להיות שלילי כמותם.

 

לנח לא הייתה אופציה לברוח למקום אחר שכן כל בני דורו ללא יוצא מהכלל היו שטופים ברשע. במצב כזה נותרה לו ברירה אחת בלבד – לבנות לעצמו תיבה.

 

ואכן אותה תיבה שהפרידה בין נח לבין שאר העולם הצילה אותו מהמבול הרוחני והגשמי כאחד. היא מנעה מההשפעה המשחיתה של בני הדור לחדור פנימה ולהשפיע עליו לרעה והיא גם הגנה עליו מפני נחשולי הזעף של המבול.

 

גם בימינו מוצף העולם בנחשולים משחיתים של השפעה שלילית. הנחשולים הללו מתפרצים לעברנו מכל עבר – מהטלוויזיה, האינטרנט, הכבלים, העיתונים. אין דרך להימלט מהשפעה זו אלא באמצעות בריחה לתיבת נח.

 

תיבת נח של ימינו היא הישיבה.

 

שם, מאחורי החומות הבצורות של לימוד התורה, בתוך החממה המגוננת של קיום המצוות, יכול האדם להינצל מהשיטפון הכללי שסוחף את כולנו. שם הוא מקבל את הכוחות לעמוד על שלו ולא להיסחף בזרם העכור.

 

את הפטנט הזה אפילו ג'יימס בונד הגדול לא ידע.

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד