הישיבה - שיעור על החיים

יוסי מ' התחזק והחל ללמוד בישיבה לפני כשלוש שנים * אחרי שלוש שנים הוא מספר לנו על הלימוד בישיבה, ואומר: "הלימוד נותן לך מבט על כל החיים".
הגדל

יוסי מ' סוגר בימים אלו שלוש שנות לימוד בישיבה בירושלים. לפני כשלוש שנים התחזק על ידי פעילים במקום מגוריו, בקרית-אונו, ואחרי זמן לא רב החל ללמוד בישיבה במרכז ירושלים. כיום הוא משקיע את רוב יומו בלימוד התורה, והוא מספר לנו על כך.

 

 שלוש שנים בישיבה. מה הישיבה עושה לך?

"הישיבה, קודם כל, היא מקום שבו אתה לומד על החיים. כלומר, אין שיעורי 'אזרחות' או משהו כזה, אלא הרבה יותר חשוב - לומדים תורה, שזה כולל כמובן גם לימוד גמרא ומוסר, אך גם לימוד הלכה. ומתוך לימוד ההלכה, אתה מקבל מבט על כל החיים".

 

 למה אתה מתכוון?

"אני מתכוון לכך שמי שהולך לפי ה'שולחן-ערוך', ספר ההלכה הגדול שחיבר רבי יוסף קארו הנוגע בכל תחומי החיים, בעצם יש לו תשובה מעשית לכל שאלה שהוא ישאל. כאשר יש לך הצעה, לדוגמא הצעת עבודה במקום מסוים, אתה מסתכל על ההצעה בעיניים הלכתיות האם תוכל לשמור שם על ההלכה בכל יום ויום? אם-כן, והעבודה מתאימה, אתה יכול ללכת על-זה, אם לא, נניח שחלק מהעובדים שם הם למשל גויים המזלזלים ביהדות ואתה מפחד להיות מושפע מהם, ההלכה היא שאסור לעבור במקום כזה.

"וזו רק דוגמא. בלימוד ההלכה אני מוצא הנהגה לכל דבר ודבר בחיים".

 

 התחברת במיוחד ללימוד ההלכה?

"בהחלט. אני אדם מעשי, וזה מאד התאים לי, ללמוד הלכות המלמדות אותנו איך להתנהג בבית, בחברה, בימי חג, בשבתות ולכל אורך לוח השנה היהודי. כמובן שלימוד הגמרא, שהוא חשוב ביותר וממנו בעצם נלמדות ההלכות, לא נזנח. אבל אני אכן מקדיש שעות רבות ללימוד הלכה, בין בספרי ה'שולחן ערוך' וה'משנה ברורה', ובין בספרי פוסקי ההלכה של ימינו, שכוללים בספרים שלהם שאלות שהתעוררו בעשרות או מאות השנים האחרונות".

 

כמו מה?

"כמו למשל השימוש המותר בחשמל בשבת, באלו אופנים זה מותר בדיוק להשאיר מראש מכשירים חשמליים ועוד המון דברים שהתחדשו בדורות האחרונים".

 

מה הלימוד בישיבה הוסיף לך?

"הלימוד בישיבה זה דבר שאי-אפשר להסביר אותו, משהו רוחני בלב בצורה מאד מאד גבוהה.

"בנוסף לכך, אני יכול להגיד שכיום, אחרי 3 שנים בישיבה, אני רואה את החיים בצורה אחרת לגמרי, יודע להבחין בין מה חשוב יותר לבין מה חשוב פחות".

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד