רבי אברהם ישעיהו קרליץ - החזון איש

הרב קרליץ נחשב לגדול הדור בתקופה שלאחר השואה. הוא התגורר אז בבני ברק, ובה נפטר בגיל 75, בשנת תשי"ד (1953).
הגדל

החזון איש נולד בעיירה קוסובה השוכנת כיום בבלארוס, ובמשך שנות חייו נדד במספר עיירות וערים באזור. בין היתר הוא התגורר בסטויביץ, במינסק ובווילנה. לאחר השואה התגורר כאמור בבני ברק.

במשך שנים רבות נהג החזון איש להתבודד ולעסוק בתורה כמעט כל שעות היממה. הוא חיבר סדרת ספרים להם קרא חזון אי"ש (אי"ש ראשי תיבות אברהם ישעיהו), אך לא חתם את שמו על הספרים ורוב הלומדים בהם אפילו לא ידעו את שמו של המחבר.

רבינו החזון אי"ש לא זכה לילדים, ועל כן הורה להקים בביתו תלמוד תורה לאחר מותו. הרחוב בו התגורר בבני ברק נקרא על שמו לאחר פטירתו, ומוכר כיום כרחוב 'חזון איש', ואילו הבית השוכן בטבורו של הרחוב הפך לתלמוד תורה שגדל והתרחב, ומוכר כיום שתלמוד התורה "תשב"ר" (תינוקות של בית רבן).

במשך שנים סירב לבקשות חוזרות ונשנות שיכהן כרב בעיירות ובערים שונות, אך בתקופה שאחרי השואה הוא הפך להיות מנהיג הציבור החרדי, וסייע בשיקום חורבות עולם התורה שנחרב בשואת יהודי אירופה.

אחייניו הידועים של החזון איש הם הגאון רבי חיים גרינמן שנפטר בשנים האחרונות בבני ברק, ויבדל לחיים טובים הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א. שניהם גדלו על ברכיו של החזון, למדו אתו תורה והפכו בהמשך לגדולי הדור בעצמם, כשפסיקותיהם ההלכתיות אשר לאורן צועדים רבים מעם ישראל, מבוססות לא מעט על סגנון הלימוד והפסיקה המיוחד שייסד החזון איש.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד