ערכים יהודיים

הגדל


פרשת ויחי מצטטת את בקשתו של יעקב, שכאשר ימות, הוא רוצה להיקבר "בקברי אשר כריתי לי" – בהתייחס למערת המכפלה בחברון. האמירה הזאת תמוהה, משום שחלקת הקבר נקנתה במקור על ידי אברהם, ויעקב חי במצרים במשך 17 השנים האחרונות – אז למה התכוון יעקב במילים "אשר כריתי"?

המדרש מסביר שהמלה "כריתי" משמעותה גם "ערמתי". חלקת הקבר הייתה שייכת גם ליעקב וגם לעשיו אחיו. מתוך מודעות לערכה הנצחי של המערה, רכש יעקב את החצי השני מעשיו – בתמורה לערימה של כסף – כל העושר שיעקב צבר במשך עשרים שנות מגוריו אצל לבן.

כאן מתעוררת שאלה נוספת: למה נאלץ יעקב לתת את כל כספו עבור חלקת הקבר? האם חצי מהכסף לא היה מספיק כדי לשכנע את עשיו למכור?

התשובה היא שבמשך 20 השנים שבהן גר יעקב בבית לבן (אשר אליו ברח מפני כעסו של עשיו), נמנעה ממנו האפשרות לקיים שתי מצוות חשובות: כיבוד הורים וחיים בארץ ישראל. בכך שוויתר על כל ההון שצבר במשך עשרים שנה אלו, הוכיח יעקב שלכסף אין כל ערך בעיניו, לעומת ערכן הנצחי של המצוות.

זוהי רמה מדהימה של נאמנות יהודית, והיא יכולה לשמש דוגמא עבור כל הדורות הבאים ששואפים לשמור אמונים לערכים היהודיים. זוהי שאלה חשובה שכל אחד מאיתנו צריך לברר: בסופו של דבר – כמה שווה היהדות בעינינו?

 

[אש התורה]

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד