"ברוך דיין האמת" - הבחור החשוב טל טוביה כברה ז"ל

עטופים באבל וביגון קודר ליוו רבני ותלמידי הישיבה למנוחת עולמים, יחד עם מאות מתושבי העיר רחובות, את תלמיד הישיבה טל טוביה כברה ז"ל, שהלך לעולמו לאחר שנזדכך בייסורים קשים ומרים.
6/05/2011

קינה - מאת הרב יהודה ארי' פריזנד

 

היד רושמת והלב מסרב להאמין, טל היקר, צהלתו על פניו תמיד, הוא והישיבה חד הם, מחזות רבים צפים ועולים אך זה החזק והעוצמתי שבהם.

 

היה זה קצת למעלה משבועיים לפני הידיעה המרה כי משתוללת בגופו המחלה, הימים ימי שלהי תמוז, ימי המבחנים לישיבות הגדולות, אחרי עמל של חודשיים רצופים שבהם הבחורים ישובים בהיכל בית המדרש, הוגים, חוזרים, ומשננים על הנלמד כדי להיבחן.

 

והנה דלת ביהמ"ד נפתחת, הבחור טל נכנס לאחר כמה ימים שנפקד מקומו מבית המדרש מחמת שאינו חש בטוב, צולע הוא על רגלו, מדדה אט אט לעבר הגמרא והחברותא, הבטתי בו מן הצד ראיתי כיצד הוא מתייסר בהליכתו, אך הוא בשלו, מתיישב עם החברותא ושוקע בים התורה וצהלתו על פניו.

 

רק עברו כמה שעות והנה אביו שיחי' מופיע בביהמ"ד, 'טל התקשר אליי כי הוא אינו יכול יותר..., שאבוא לקחתו'. ביציאתו מביהמ"ד הוא אומר לי 'הרב היה שווה להגיע רק בשביל ללמוד כמה שעות'.

 

ישבתי המום – נפעם כולי – איזו עוצמה, זהו טל שהשליך כל תענוגי עוה"ז, והחליט מעצמו להפוך לבן ישיבה.

 

מידי בוקר בבוקרו הייתה דמותו התמירה מקדמת את פני המתפללים, ישוב היה במקומו במרכז בית המדרש רכון על גבי הסידור וחיוך מלא אושר נסוך על פניו הטהורות, למברכים אותו היה משיב במנוד ראש מלווה בחיוך משובב ומאיר פנים, באצילות ובחביבות מיוחדת כל כך – חבל על דאבדין.

ת. נ. צ. ב. ה.

 

מתולדותיו:

טל נולד ביום ג' כ"ז בכסליו תשנ"ג, בן בכור להוריו איתמר וזוג' כרמית תמר שיבדלחט"א בעיר רחובות. בכיתה ג' העבירו אותו הוריו לביה"ס 'סיני' - ביבנה, החלטה שהייתה תחילתו של תהליך בסופו הפך טל להיות בן ישיבה – תלמיד בישיבת 'אחינו' לצעירים.

 

בשנה האחרונה לקראת התקופה בה היה אמור להתכונן למעבר לישיבה גדולה, התגלתה בגופו המחלה הנוראה הי"ר. במהלך כל תקופת המחלה היה טל בקשר עם רבני הישיבה ותלמידיה. בכל לילה היה לומד בחברותא דרך הטלפון עם הרב משה פרנקל מאברכי הישיבה. מהמבקרים היה מבקש לשמוע דברי תורה וחיזוק. אף כאשר היה חלש ונתון תחת השפעת תרופות, ביקש כי ישמיעו בפני דברי תורה ומוסר, באומרו 'הנשמה שלי שומעת גם אם אני נראה רדום...'.

 

שבועות ספורים לפני פטירתו שלח לבני הישיבה מכתב מצמרר ובו פנה אליהם בתחנונים, להתחזק בשמירת הלשון ובקדושת הדיבור, המכתב גרם לחיזוק רב בישיבה ואף מחוצה לה.

 

דרכו האחרונה:

במסע ההלוויה ספד לו נרגשות ראש הישיבה הרב מיכאל ברלין שליט"א, אשר עמד על זכותו של המנוח טל שבחר להצטרף לעולמה של תורה, בהיותו מהמחזור הראשון של הישיבה וזכות הקמת הישיבה בצביונה ובטהרתה בודאי תעמוד

 

 

לזכותו יחד עם הזכויות הרבות בחיזוקים המיוחדים לזכותו. המשגיח הרב יעקב הורביץ שליט"א תיאר בדבריו את דמותו של טל כתלמיד וותרן לחבריו ומקבל מרבותיו.

 

 

במהלך ימי השבעה נשאו רבני הישיבה דברי חיזוק והתעוררות בפני בני משפחתו והמנחמים הרבים.

 

המכתב האחרון

 

ערב טוב לבחורי הישיבה היקרים!

אני טל כברה פונה אליכם מבית החולים שניידר ממחלקת אונקולוגיה, השעה 9 בערב, אין לתאר את הקושי והכאב שאני נמצא בו אין אני מבקש ממכם כסף או כל הנאה אחרת אבל אני פונה אליכם בבקשה אחי היקרים בואו נקבל על עצמנו יחד להתחזק לפחות בדבר אחד בשבילי ואני חושב שאחד הדברים שחשוב להתחזק בזה לדבר בלשון נקייה ועל כן בשבוע זה כל חברי החפצים בבריאותי יקבלו על עצמם בלא נדר לדבר בלשון נקייה ומודה אני לכל אחד באופן אישי והלוואי

 

וירחם ה' ובזכות דבר גדול זה וישלח לי רפואה שלימה ותהיו כולם שותפים לרפואתי.

המצפה לרחמי שמיים מרובים חברכם טל כברה

 

 

 

 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד