מתחדשים מחדש בחודש חדש

משה ויטמן על תוכנו המיוחד של ראש חודש ומה הוא מסמל עבורנו
אין כמו ריח של דברים חדשים. ריח של רענון והתחדשות, ריח שמעורר מצב רוח טוב ושמחה אצל כולם.
shutterstock - ראש חודש

מי מאיתנו אינו אוהב דברים חדשים. זה יכול להיות בגד חדש, בית חדש, רכב חדש או צעצוע אלקטרוני חדש, האהבה לחידוש והכמיהה להתחדשות מצויה ומשותפת לכל האנושות.

 

ברור אם כן, שהתחדשות של כל מערכת החיים עצמה, משמחת ומרנינה את הלב, מעוררת את האנרגיות החיוביות שלנו ומבטיחה לנו דף חדש ונקי.

 

כשנקבל את ראש חודש, זהו בדיוק הזמן לענות על השאלה שמסקרנת אותנו כבר שנים: האם יש משהו מיוחד ביום ראש חודש,משמעות שבגללה טורחים לציין את היום הזה? אם כן מהו?

 

על פי היהדות, בראש חודש קוראים בספר התורה בבית הכנסת את הפרשה בה מסופר על קרבנות ראש חודש, אומרים את ההלל ומתפללים תפילת מוסף. הנופך החגיגי הזה בתפילה שמאוד מזכיר את תוספות התפילה של החגים השונים, מצביע על משמעותו החגיגית של יום ראש חודש. אבל רגע לפני שנתמקד בכך, בואו נבין מהו בכלל ראש חודש.

 

ביום ראש חודש מציינים את תחילתו של כל חודש. על פי היהדות החודשים מתחלקים על פי מחזוריותה של הלבנה (בניגוד ללוחות שנה אחרים המחלקים את החודשים על פי שנת החמה), כאשר החודש מתחיל במולד הלבנה, אמצעו כאשר הירח מלא ומאיר באורו הגדול וסופו כאשר הירח שוב מתקטן ונעלם מעינינו.

 

בעבר, בזמן שבית המקדש עמד על מכונו, היו מקדשים את החודש על פי ראיית מצבה של הלבנה וכאשר היו מופיעים בפני בית הדין הגדול צמד עדים שמספרים כי ראו את רגע חידושה של הלבנה, היו מכריזים בית הדין ''מקודש מקודש'' ובכך היה נפתח החודש החדש. בחודשים בהם ישנן במהלך החודש חגים, היתה משמעות רבה ליום המדויק בו היו מתחילים את החודש - ביחס לקביעת יומו של החג.

 

בימינו, כאמור, הדבר נעשה על פי לוח השנה המחשב, על פי חשבונות המקובלים בימינו עוד מעידן התלמוד, את מחזוריותה של הלבנה ובהתאם לכך את השנים ואת החודשים.

 

התחדשותה החגיגית של הלבנה בתחילת החודש, מהווה חגיגה גם עבורנו בני האדם. עם ישראל נמשל ללבנה כפי שאומרים בברכת הלבנה ''שהם עתידים להתחדש כמותה'' והתחדשותה מהווה סמל לחידוש ורענון גם אצלנו.

 

חודש טוב ומבורך!

 


 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד