להקדים לטעום את מתיקות התורה

הרב נתן וינרגטן מישיבת 'נזר יהושע לחוזרים בתשובה: לפני שההתלהבות תתפוגג, כדאי לטעום את מתיקות התורה, כדי שיהיו לך את הכלים להתמודד עם חוסר ההתלהבות שיגיע בהמשך
הגדל

כל מי שמכיר מקרוב חוזרים בתשובה, יודע שבדרך כלל החזרה בתשובה מורכבת ממספר שלבים, שבכל אחד מהם ההתמודדות שונה, וכך גם ההתלהבות וההרגשה המרוממת שמלווה את מי שצועד את צעדיו הראשונים אל תוך עולם התשובה.


"יש את השלב המוקדם יותר שלו אני קורא 'שלב האורות', אומר הרב נתן וינגרטן, ר"מ בישיבת 'נזר יהושע' לחוזרים בתשובה. "בדרך כלל מגיע מאוחר יותר שלב שבו האור מתעמעם, ובחלק מהמקרים אפילו נכבה. הבחור שעד לפני זמן קצר הרגיש התרוממות הרוח מכל מצווה שקיים ואחרי כל תפילה שהתפלל, נופל פתאום אל קרקע המציאות. הוא כבר לא מרגיש התעלות מיוחדת בשמירת שבת, וחלק מהמצוות הופכות עבורו לטורח ולמשא חלילה.


השם יתברך נותן לאדם אור גדול שלמתיקות בתורה ובמצוות לזמן מוגבל,
כדי שתהיה אצלו התשוקה להעפיל אל פסגת ההר

  
"התרופה הטובה ביותר למצב הזה, היא לימוד התורה. אני ממליץ לכל חוזר בתשובה שנמצא בשלב הראשון, לגשת מיד ללימוד בישיבה או במדרשה, כל אחד לפי דרגתו ויכולותיו. אסור לחכות עם זה. את הטעם המתוק של לימוד התורה צריכים להרגיש מיד בהתחלה, ואחר כך, כשיבוא המשבר, כשתבוא הנפילה חלילה, יהיה לבחור את הזיכרונות המתוקים מלימוד התורה. הטעם המתוק עדיין יישאר בפיו, והגעגוע שלו לחזור להרגשה הזאת, יעניק לו את הכלים והיכולת לטפס אט אט במעלה ההר, לחזור אל הפסגה שממנה החליק".


הרב וינגרטן מציין כי ידוע בשם צדיקים שזאת בדיוק הסיבה שבגינה הקב"ה מוביל בדרך הזו את בני האדם, והדבר מובא בספרי הקודש, שהשם יתברך נותן לאדם אור גדול של מתיקות בתורה ובמצוות לזמן מוגבל, כדי שתהיה אצלו התשוקה להעפיל אל פסגת ההר, שהרי מי שמעולם לא שאף אל ריאותיו אוויר פסגות, מדוע יתאמץ להעפיל אליהן?

"לכן חשוב מאוד לדעת שאת האור הראשוני צריך לנצל. למקסם את הרווחים ממנו, ולצרוב את המתיקות הזאת בזיכרון כדי שהיא תעזור לנו בהמשך, כשנרצה לחזור ולהרגיש אותה שוב, והפעם באופן קבוע".

 

 


שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

במדור זה תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל.

 

לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
*
*
*
רשימת תפוצה


מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד