להציב מטרות מוגדרות

אם הולכים בדרך ללא מוצא, קל מאד ליפול. אם לא מחשבים מסלול כמו שצריך, הדרך לא קלה. מה הפיתרון? לשבת עם עצמנו ולהגדיר לעצמנו את המטרות אליהן אנחנו שואפים להגיע
הגדל

הרב שרגא נבון, רב במדרשיה בפרדס כץ:

כל אדם הוא עולם בפני עצמו. אוטונומיה של ממש, מדינה משל עצמה.


כל אחד מאיתנו עסוק בחייו, עסוק בצרכיו, עסוק בלימודים או בעבודה. פעמים רבות אנחנו מרגישים שאנחנו עובדים לריק, לא מתקדמים, לא כובשים יעדים. מקננת בנו תחושה שאנחנו עדיין נלחמים על אותם עקרונות שחשבנו שיהיו טבועים בנו לפני שנים, ואנחנו חשים תחושה של ייאוש שמאיימת להשתלט עלינו.


לפעמים אנחנו מתייאשים מהר, אחרי שדבר שביקשנו להשיג בכל מחיר – לא הצלחנו בו. אחרי שיעד אליו ביקשנו להגיע – לא הגענו אליו. וזה קורה גם בדרך התשובה או ההתחזקות. יש בטוח פעם, פעמיים ושלוש לאורך כל הדרך נפילות, שמבקשות להשאיר אותנו על הקרקע, נמצאים על קרקעית התהום ולא מבקשים לטפס שוב בחזרה.


איך מתמודדים מול כל זה?


ובכן: נתאר לעצמנו נהג שמתגלגל שעות על גבי שעות בדרכים, עומד בפקקים, שורף דלק רב, אבל בסופו של יום מתברר שהכל היה סתם, ללא שום מטרה. המאמץ, הזמן האדיר, בזבוז הדלק, הכל היה לחינם. הוא יצא לדרך ללא מטרה, ללא יעד, וממילא גם לא הגיע לשום מקום...


בדיוק כך, אין אפשרות לחנך את עצמנו ולהתוות לעצמנו דרך של תשובה או התחזקות, אם אין לנו מטרה מוגדרת: על מה אנחנו עובדים כעת? מהו הערך המועדף מבחינתנו בזמן הזה? במה אנחנו מתמקדים כעת בתהליך ההתחזקות?


כשאין התמקדות, וכל שעה מחליפים את הערכים והנורמות שאותם אנחנו רוצים להחדיר לעצמנו, נוצר אכן מצב שעובדים ועובדים ולא מגיעים לכלום.


כשנשכיל לשבת עם עצמנו ולערוך סדר בדברים, מה אנחנו רוצים כעת בדיוק לחזק בעצמנו, מה מיידי ומה יכול לחכות לשלב הבא, ואז נעבוד בצורה עקבית ומסודרת, על כל דבר בזמנו ולפי הדרכת אדם שגדול מאיתנו בחכמה ובתורה, אזי בעזרת ה' תוך תקופה קצרה – נוכל לראות פלאות.


 

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד