פחדים וחרדות

הגדל

 

שאלה:

אני חוזרת בתשובה כמה שנים.. בזמן האחרון התחיל להיות לי תחושות מוזרות כאלה אולי רוחניות בעיקר כשאני בשיעורי תורה.. אחר כך הופיעו לי ממש פחדים וחרדות ברמה שכל יום אני פוחדת, מדברים שיקרו ,מללכת מהעולם.. אני חושבת על העולם והוא ממש מוזר ,לא הגיוני לי .. יש לציין שדווקא בתקופה זאת ממש התחזקתי באמונה והתקרבתי לה'


תשובה:

שלום רב!
 
על התורה נאמר "דרכיה דרכי נועם", וזה אומר שקיום התורה והמצוות צריך להיות משהו נעים ומשמח, ובטח לא דבר שגורם לחרדות.
 
יתכן שבזמן שבזמן תהליך החזרה בתשובה שלך, נכנסו לראשך מחשבות לא מספיק מאוזנות ומדוייקות, וזה מה שהשפיע על הרגש וגרם לתחושות הלא נעימות.
 
מה שאת צריכה לעשות זה קודם כל להבין יותר לעומק שהקב"ה אוהב אותנו, דואג לנו והוא רוצה שיהיה לנו רק טוב. גם כשקורים לנו דברים לא טובים, וגם העונשים הכתובים בתורה לעובר עבירות, אין אלו עונשים כמו שלפעמים אנשים מענישים מישהו כשהם כועסים עליו ומחפשים איך להרע לו, אלא אלו עונשים עטופים בחסד ואהבה, שכל מטרתם היא להועיל לנו ולהביא אותנו לתיקון המושלם שלנו. גם המוות הוא דבר שבא לטובתנו, כדי להביא אותנו לתכלית שהיא חיי עולם הבא.
 
בנוסף לכך, גם כשאנו סובלים מקשיים וצרות, הקב"ה נמצא איתנו בכל המצבים, שומר עלינו, מכוון אותנו ודואג לנו, וכפי שאומר דוד המלך עליו השלום בספר תהילים: "גם כי אלך בגיא צלמוות לא אירא רע כי אתה עמדי".
 
תחשבי הרבה על האהבה שהקב"ה אוהב אותנו ועל כך שהוא דואג לנו באופן הכי טוב ששייך, עד שהדברים יחדרו יותר אל לבך. יש להשתדל לא להיות בלחץ, רוגע ובטחון בשם יתברך זה דבר חשוב מאד.
 
כשבאות לך לראש מחשבות לא רצויות ולא רצוניות, כגון אותן מחשבות שתארת בשאלתך, אל תנסי בכח להלחם בהן, פשוט תעבירי את המחשבה לעניניים אחרים או שתתחילי להתעסק בדברים אחרים, עד שלאט לאט אותן מחשבות ילכו ויפחתו.
 

בברכה ובהצלחה
יעקב

עבור לתוכן העמוד