אני לא גומרת לבכות

איך אפשר לראות אותם כך מחללים את השבת ולשתוק? מה יהיה אחרי 120 שנה שיגיעו לבית דין של מעלה? מה עלי לעשות?
הגדל

 


 

 

   

שאלה:

שלום כבוד הרב,

האם מותר ״לאחד״ נטילות ידיים? לדוגמא אם נכנסתי לבית הכסא ולאחר מכן נעלתי נעלים, מותר שאטול פעם אחת שכוללת גם נטילה אחרי כניסה לבית הכסא וגם נטילה אחרי נגיעה בנעל?

ועוד דבר, אני יודעת שאסור לבכות בשבת ושיש בזה חילול אבל מה לעשות אם הדמעות פשוט זולגות? אני רואה חילול בכל מקום, בקושי יש לי איפה להיות מבלי לראות בטווח הראיה חילול, פה כותבים, פה בטלפון, פה יוצאים עם הרכב. איזו הרגשה לראות את משפחתי מחללים כואב כל כך הלב ״פלגי מים ירדו עיני על לא שמרו תורתך״... וכאילו שהכל בסדר..אם הם היו יודעים... על כל ניצוץ קטן של הרכב כשהוא נוסע...

אני ממש יכולה לדמיין אותם בצער גדול אם הם לא יחזרו בתשובה חס ושלום עומדים אחרי 120 שנה מופתעים לא ציפו לכך... אבל איזה פספוס אבא כל כך חכם קורא כל כך הרבה ספרים (חוץ מספרים העוסקים בעיקר) ממש תלמיד חכם מבוזבז והוא מאוד מעריץ את ישראל כאומה אבל משקיע את מעייניו בזה במקום במקור במה שהביא את ישראל להיות ישראל שעליו בונים כל הלאומיים למינהם את הטענות שלהם . זה פשוט חוסר ידע מוחלט מטפטפים לאחים שלי בבתי הספר ״אלוקים זה מה שבני אדם המציאו כדי שיהיה להם במה להיאחז״ אוי איזו החטאת הרבים עצומה והם בתמימות מדקלמים את זה במקום לדקלם את מה שילדי ישראל היו מדקלמים לפני כמה דורות ואחורה עד קבלת התורה, עוד מעט גיל מצוות ועדיין לא סגורים על שלושת האבות, אוי ממש חינוך של גויים, אז במה אנחנו ישראל בדיוק?, איפה תינוקות של בית רבן?

אבל למה להיות מופתעים אחרי 120? כבר אמרתי שהתורה היא אמת, שנבואות נביאנו התגשמו, שקיבלנו תורה מסיני לעיני כל העם, ושאם יש כאן ברואים אז מוכרח להיות בורא אבל לא מקבלים כי יותר נוח בלי עול(כביכול לדעתם) אוי ולפעמים יותר גרוע מלא לקבל דברי(״אזניים להם ולא ישמעו״) לפעמים אני שומעת חירופים על תלמידי חכמים(אבל ככה אבותינו חיו לפני מאה שנים אחורה) על רב צדיק מזכה הרבים עצום, אוי זה קשה מנשוא אז אני בכיתי מאוד על שמיעת ביזוי יראי השמים ההולכים בדרך ה׳ יתברך ולגבי ביזוי הרב הצדיק מזכה הרבים העדפתי לא להראות ענין וצד(״עם עיקש תתפתל״) עשיתי כאילו שאני לא ממש מודעת לענין וכך עזבו אותי ויכולתי להמשיך להאזין לצדיק וללכת בדרך האמת שהוא מנחה ללא מכשולים ברוך ה׳(לא יודעת אם עשיתי נכון אבל אם הייתי מגנה עליו מאוד יכול להיות שהיו שמים עלי יותר עין לא הייתי יכולה לשמועו והיו מכריחים אותי לרדת מהקבלות שקיבלתי עקב הידיעה שזה ממנו). סליחה על הפירוט, אבל מה עושים? אני לא יכולה לראות חילול אני ישר מצטערת מזה מאוד ובוכה..

00חבל עליהם בשבת זה הכי ניכר לי ההיפקרות הזו(מה אנחנו גוים, איפה משהו ששייך לישראל?) אז הכל מצטבר לשבת ועוד חילול ועוד חילול ואני רצוצה וכאובה ואיך אפשר לא לדאוג לישראל(זה מה שהן מצפים ממני לחיות את חיי וזהו) אבל איך אפשר? אני דואגת להם ולאחריתם והם ישראל שהטעו אותם פספוס גדול וצער עצום למי שיודע את האמת , איך אפשר לא לבכות?

תודה מראש

 


 

   

תשובה:

שלום וברכה

קראתי בכאב רב את מכתבך, מצד התפעלתי מעז רוחך, וההבנה העמוקה שלך. מאידך השתתפתי עימך בכאב העמוק, ובמציאות המאתגרת שאת עוברת.

לגבי נטילת ידים בהחלט ניתן לאחד כמה חיובים
של נטילת ידים, ובנטילה ידים אחת אפשר לקיים את כל החיובים של נטילת ידים, לאחר השינה, לפני התפילה, לאחר נגיעה במקום לא נקי, לברכת כהנים, לאכילה, וכו'.

לגבי ההתמודדות המופלאה שלך, לפני שאני עונה באופן כללי, הרשי לי לענות לך כי טוב עשית שהראת כאילו הענין אינו נוגע אליך, ובמקום שע"י מחאה יעשו רק נזק ויגבירו את הזלזול, חובה לשתוק.

לגופו של ענין, הנביאים ניבאו לנו כי לקראת הגאולה יהיה מציאות שעם ישראל ברובו יתנתק חס ושלום מהאמת, ואז יתקיים הנבואה של "והשיב לב אבות על בנים ולב בנים על אבותם". אנחנו לא יודעים מדוע זה חייב להיות כך, אך זהו הדרך שהקב"ה בחכמתו העצומה ידע שהוא הדרך הטובה ביותר להגיע לשלמות הטוב.

כאשר אנחנו מביטים על מציאות קיום הנבואות במבט היסטורי, הדברים מתקיימים במהירות מסחררת, המהפך שקרה בעם ישראל ב40 שנה האחרונות, הוא מציאות שמבחינה היסטורית לוקחת דורות, אך כאשר מביטים על הדברים במשקפיים של כאב על אבא ואמא או אחים ואחיות, גם כמה שנים זה המון המון זמן, וכולנו שואפים שהכל יסתדר כאן ועכשיו. אך חייבים לקחת נשימה ארוכה.

רבותינו מסרו לנו שהצורה הטובה ביותר להשפיע הוא קודם כל להתפלל מכל הלב, וחזקה על תפילה שפועלת, בין אם אנחנו זוכים לראות זאת, ובין אם לא רואים את התוצאה מיד. ואח"כ להפנים את הדברים פנימה, לחזק את עצמינו, לשמוח בעבודת השם, ולטפטף לאט לאט כפי כוחו של השומע, ככל שהאדם חזק יותר ומחובר יותר לעבודת השם.

אמרתי פרק תהילים והתפללתי שתצליחי במשימתך ובמהרה יקוים בך ההבטחה של "והשיב לב אבות על בנים" ותצליחי לקרב את הוריך ושאר המשפחה, ושה' יתן לך כוחות לעבור את הנסיונות המאתגרים בשמחה ובטוב לבב למרות שזה נשמע לא מציאותי.

רבותינו המשילו את הדבר לילד קטן המשחק עם כדור על קצה גג של בנין גבוה, ואביו רואה אותו מרחוק, אבא לחוץ יצרח מבהלה, ולצערנו יש סיכוי לא קטן שהילד יפול מרוב בהלה, או דוקא יברח עם הכדור אל התהום. אבא אחראי יקח צעצוע האהוב על הילד, ישמיע קול נעים לתפוס את תשומת ליבו של הילד, ויגרה אותו בצעצוע, גם ברגעי האימה שבו הילד מתחבט בין הצעצוע לבין הכדור, האבא ישא תפילה בכל ליבו שהבן יבחר בצעצוע וישוב לחיקו הבטוח של אביו, אך כלפי חוץ הוא ישאר שליו ורגוע כדי למשוך את בנו אליו.

ככל שתהיי יותר חזקה ורגועה, ועם יותר אורך רוח תצליחי להשפיע ולטפטף יותר, וכולנו תפילה שבסוף תצליחי.

חשוב גם להביט על הצד השני של המטבע, למרות הכל הוריך זכו בבת מסורה לתורת ישראל, דבר שלא כל הורה ישראלי זוכה לו, ואין לך מושג כמה זכויות הם זוכים בכל שמירת שבת שלך.

אני לא מכיר אותך ואני יכול לענות רק מהמעט שהעלת במכתבך, לפי הדברים שאת מתארת יכול להיות מאד שאם במרבית השבתות תהי בחברה דתית ובאוירה שבתית יותר, הדברים יעזרו לך ויסייעו בידך גם לקרב את שאר המשפחה.

אני מציע שתהיי בקשר עם לב לאחים 03-6145060 בשעות הפעילות עד שעה 16:00 [במקרה דחוף אפשר להתקשר 24 שעות והנך מועברת למוקד ויחזרו אליך די מהר], או עם נציג אישי של לב לאחים 052-7632627. תבדקי איתם האם יש למשל מדרשיה עם פנימיה שמתאימה לך לשבתות, או לפחות פעילות תורנית או משהו מקביל. יש להם היצע רב ויש להם נסיון רב עם מצבים שמבט ראשון נראים לא פתירים בכלל.

ושוב הרשי לי להביע את התפעלותי מכוחות הנפש שאת מגלה, ואין לך מושג כמה אבא בשמים גאה בך.

ברגשי הערכה על האתגרים הייחודים שאת עומדת בהם בגבורה

שאי ברכה והצלחה

הרב יהודה סטורץ

בית ההוראה נאות שמחה בראשות הגר"י לוקסנברג שליט"א

בהצלחה רבה

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד