אני לא ראוי להתפלל. יש דבר כזה?

כשאני רוצה להתפלל או לעשות מצוה אחרת, אני מרגיש שלפי המעשים הרעים שלי, לא מתאים שאני אתפלל בכלל, וההרגשה הזו מבלבלת אותי לחלוטין.
הגדל


 

 

   

שאלה:

כשאני רוצה להתפלל או לעשות מצוה אחרת, אני מרגיש שלפי המעשים הרעים שלי, לא מתאים שאני אתפלל בכלל, וההרגשה הזו מבלבלת אותי לחלוטין,


 

   

תשובה:
קודם כל, אתה צריך להבין שהמחשבה הזאת היא עצת היצר בלבד, כי כשאתה בא לאכול אתה לא מרגיש שלא מתאים שתאכל עכשיו לפי המעשים הרעים שלך, נכון?
אבל בכל זאת אתה צריך לדעת איך להתמודד עם המחשבות האלה.

אתה יודע כמה אנשים לא זוכים בכלל להתפלל ולהניח תפילין? כמו אנשים שהם רחוקים מהשם יתברך, או שלהבדיל הם חולים וכדומה? ואתה, השם יתברך ריחם עליך וזיכה אותך בזכות הגדולה והנפלאה הזו!

בדרך כלל, כשאדם מצליח לשמוח בזה שהוא לא חושב על הדברים שהוא נכשל בהם אלא על המצוות והמעשים הטובים שהוא עשה, זאת עדיין לא שמחה גמורה. כי המחשבות על הדברים השליליים שהוא עשה, עדיין נמצאות שם ומעציבות אותו. לעומת זאת, אם אתה יודע שנכשלת בדברים מסוימים ובכל זאת אתה רואה שהשם אוהב ומרחם עליך, ואתה יכול להתפלל ולהניח תפילין, אז רק מזה אתה כבר יכול לשמוח שמחה גדולה. וכמו שכותב רש"י (קהלת פרק ג' פסוק י"ג), שמי שזוכה ללמוד תורה ולקיים מצוות זו מתנה מהשם יתברך.

בכל יום, כל אחד מישראל זוכה להניח ציצית ותפילין, להתפלל, לברך הרבה ברכות ולענות 'אמן' ו'אמן יהא שמיה רבא', וכל מצוה כזאת היא זכייה עצומה לנצח, והאדם צריך להודות להשם יתברך על הזכיות הנפלאות האלו. וכמה שאדם הוא רחוק יותר מהשם יתברך, ככה הוא צריך להודות יותר, שלמרות המצב שלו הוא עדיין זוכה בזכיות לנצח.

שאל את הרב
דלג על שאל את הרב

שאל את הרב

 

 

 כאן תוכל להפנות לרב את שאלתך, הרב ישתדל לענות בהקדם האפשרי.
התשובות נשלחות ישירות למייל השואל. לשליחה יש למלא את הטופס המופיע כאן:

*
רשימת תפוצה


 

מאמרים חדשים
דלג על מאמרים חדשים

מאמרים חדשים

     

 

הצחוק יפה לבריאות

אז מה, זהו? יותר אסור לצחוק? תשובה עפ"י ההלכה

 


    

 הוראות יצרן 

האם זה תקף גם ביחס לחיינו? קרא את ההוראות!


   

 

מחפשים סגולות? 

שלשה ספורים, סגולה אחת! אף פעם לא יזיק לדעת!


    מבחן בגרות

היכן נמצאת הבגרות האמיתית? אקטואלי להיום


   

חשיבות עניית אמן

אז שכחתי לענות אמן. מה כבר קרה? כנסו ותקראו ספור

עבור לתוכן העמוד