הנסיך שפגש את מלך המלכים

הוא בן למשפחת המלוכה בסווזילנד שסיים בהצטיינות את לימודיו באוניברסיטת אוקספורד, רכש שליטה מלאה בארבע עשרה שפות, ואז פגש את עולם היהדות. מה עושה נסיך אפריקני בתוככי בית המדרש?

הוא בן למשפחת המלוכה בסווזילנד שסיים בהצטיינות את לימודיו באוניברסיטת אוקספורד, רכש שליטה מלאה בארבע עשרה שפות, ואז פגש את עולם היהדות. מה עושה נסיך אפריקני בתוככי בית המדרש?

 

סיפורי אגדות רבים מתחילים במלך ונסיך אולם עבור הרב נתן גמדזה לא מדובר בסיפור אגדה אלא בסיפור חייו האישי.  

 

גמדזה הוא בן למשפחת אצולה מכובדת במחוז סווזילנד שבדרום אפריקה. בדורות עברו היו אבות אבותיו מלכים ומנהיגים במדינה האפריקנית הקטנה שרוב יושביה עוסקים בחקלאות, אלא שתפנית מדהימה בחייו הפכה את הנסיך האפריקני לבחור ישיבה מן המניין שלימוד התורה וקיום המצוות עומדים בראש מעייניו. הוריו העריכו חינוך איכותי ודאגו שהנסיך המוכשר יתקבל באוניברסיטאות המוצלחות ביותר. גמדזה לא אכזב אותם. בין השאר הוא למד לדבר 14 שפות. אלא שאז הוא עשה סוויץ' בחייו, עלה לארץ ישראל, התגייר כדת וכדין, למד בישיבות המובחרות ביותר וכיום הוא תלמיד חכם שחי בארץ עם המשפחה היהודית שהקים. 

 

איך זה קרה?

"כאדם צעיר לא התעניינתי בדת. התעניינתי במה שקורה בעולם. מה הסיבה לכך שאנחנו כאן? בסדר, אז אתה קם בבוקר, אוכל, נוסע לעבודה, מתקלח, מסתכל בטלוויזיה, מתעורר בבוקר ומתחיל הכול מההתחלה… היי! עשיתי את זה אתמול! הרגשתי שהחיים הם כמו פס יצור ובסוף אתה יורד ולא מבין בשביל מה עלית בכלל. אז מה הפואנטה? לא יכולתי לקבל את זה. הייתי כמו בלש שמנסה להבין בשביל מה כל זה קורה. הרגשתי שיש בעולם משהו מאחורי הקלעים ורציתי לדעת מי או מה זה".  

 

אבל איך הגעת דווקא ליהדות?

"זה כבר סיפור פנטסטי של השגחה פרטית. יום אחד ישבתי בשיעור משעמם במיוחד שעסק בספרות איטלקית. הסתכלתי מסביבי ופתאום נתקלתי בבחור צעיר שישב וכתב הפוך מכולם – מימין לשמאל. המראה הזה סיקרן אותי ויותר מאוחר פניתי אליו שיסביר לי מה הוא עשה. הוא סיפר לי שהוא כותב בעברית. זו הייתה הפעם הראשונה שנתקלתי בכתיבה עברית. ואז שכחתי מכל הסיפור. מאוחר יותר הייתי צריך נקודת קרדיט כדי להשלים את התואר שלי. רציתי ללמוד רוסית אבל זה לא הסתדר לי עם לוח הזמנים. ואז נזכרתי בעברית אז התחלתי ללמוד את השפה".

 

מתי התחלת להתחבר לצד הרוחני של העניין?

אחד הטקסטים הראשונים שלמדנו היה הסיפור העוסק בעקדת יצחק. הכרתי את הסיפור באופן כללי עוד קודם לכן אבל המפגש עם הסיפור הזה בלשון הקודש עורר בקרבי טלטלה עצומה. התחלתי להרגיש שהדברים שאני לומד פותחים בתוכי מימד נסתר שבכלל לא הייתי ער עד אז לקיומו. משם התחלתי לגלות את היופי של היהדות.  הסתובבי עם "משנה תורה" לרמב"ם וציטטתי ממנו בהתלהבות באוזני חברי היהודים, שחלקם מאוחר יותר התקרבו גם הם ליהדות. קצת מוזר שמי שקירב אותם ליהדות היה אדם לא יהודי אבל כך זה קרה".

 

אלו סימנים היו לך לאורך הדרך?  

"הלכתי לבקר בעיר רומא, מקום גדוש בפסלים נוצריים ועבודה זרה, אבל כל הזמן לא הצלחתי להשתחרר ממחשבות על יהודים ויהדות. באותו שלב עדיין לא שמרתי מצוות, אבל פתאום הרגשתי דחף לעמוד על מרפסת החדר במלון, מול בנייני הוותיקן, ולומר בכוונה רבה "שמע ישראל".

 

אני זוכר שהרגשתי דחף עצום של אנרגיה. תוך כדי אמירת הפסוק חשבתי על כל אותם יהודים שמסרו את חייהם למען היהדות, והרגשתי כאלו שהם מצטרפים אלי בקריאה הזאת. עד היום קשה לי להסביר מה בדיוק קרה שם. זו הייתה חוויה חזקה מאוד ומפחידה מאוד. פעם אחרת ירדתי לאכול, ניגשתי לחדר האוכל אבל לא הייתי מסוגל לגעת בארוחת הבוקר שהכינו שם. הייתי רעב אבל לא הייתי מסוגל להכניס אוכל לפה. חשבתי לעצמי – מה קורה כאן?

 

באותו שלב כבר השתתפי בכמה שיעורים ביהדות בישראל ולכן זכרתי שיש יום אחד בשנה, יום כיפור, שבו יהודים לא אוכלים. אז הלכתי לבדוק בלוח וכמובן מה מתברר שאותו היום היה יום כיפור! הייתי בהלם".

לפני כמה שנים הזמינו אותו הוריו להגיע אליהם לביקור באפריקה. לאחר שהתייעץ עם רבותיו נעתר הנסיך להזמנה והגיע לביקור שהיה מרגש וגם מאלף. "בעצמי לא האמנתי כשראיתי את ההבדלים שנפערו ביני ובינם. אמי גויה, אבי גוי, עם כל הכבוד למלכותו, אחי גויים ואילו אני יהודי, בן למלך מלכי המלכים. אז הבנתי את גודל הניסים שקרו לי בדרך".