תהילים – התרופה לכל בעיה

מה זה בכלל ספר תהילים? מי כתב אותו, למה הוא כל כך חשוב ומדוע אנחנו משתמשים בו כל כך הרבה, יותר מכל ספרי התנ״ך האחרים?

מי לא מכיר את המנהג לקרוא פרקי תהילים בכל עת: כשמישהו קרוב אלינו חולה, כשאנו זקוקים לישועה על טבעית, כשאנחנו פוקדים קברי צדיקים וגם סתם באמצע היום, כשהנשמה שלנו מתגעגעת לבורא העולם, ורוצה להתקרב אליו.

אבל מה זה בכלל ספר תהילים? מי כתב אותו, למה הוא כל כך חשוב ומדוע אנחנו משתמשים בו כל כך הרבה, יותר מכל ספרי התנ"ך האחרים?

ספר התהילים, כך מגלים לנו חכמי המשנה והתלמוד, נכתב על ידי דוד מלך ישראל, שריכז את חיבוריהם של 'עשרה זקנים': שמותיהם של עשרת הזקנים מופיעים בתוך הספר עצמו והם מוזכרים בו כמחברי הפרקים שלו.

עשרת הזקנים הללו הם: אדם הראשון, מלכי-צדק, אברהם אבינו, משה רבינו, הימן, ידותון, אסף, ושלשה בני קורח.

עם זאת, את רוב רובם של פרקי התהילים חיבר דוד המלך בעצמו, והוא מציין בהם את קורותיו, את היותו מלך, את מעשי המרד שהתנהלו בתקופתו ואת התשוקה הגדולה שלו לבנות את בית המקדש.

פרקי התהילים חוברו בנבואה וברוח הקודש. דוד המלך לא בדה מלבו את המילים הקדושות הללו. הוא חיבר את פרקי הספר בעת ששרתה עליו רוח הנבואה, וזאת הסיבה שהוא חיבר פרקים שדיברו גם על העתיד, כמו למשל הפרק בו מתאר דוד המלך את גלות בבל בלשון עבר. 'חוקרי המקרא' שאינם מאמינים בבורא עולם טועים לחשוב שזהו פרק שחיברו היהודים שגלו לבבל, אבל אנחנו שמאמינים בה' ובתורתו, ויודעים שכל ספרי התנ"ך הם קודש קודשים ונכתבו בנבואה, איננו מתפלאים על כך שדוד המלך כתב על גלות בבל מאות שנים לפני שהיא התרחשה.

המיוחד בספר התהילים הוא שהוא מתאים לכל מצב וכל זמן. זהו ספר מלא בתפילות ובשבחים לבורא העולם, יש בו מזמורים של תודה וברכה לקדוש ברוך הוא על הטוב אשר גמל לנו, ויש בו מזמורים של תפילה משתפכת לאלוקים שיציל אותנו מאנשים המבקשים לפגוע בנו. בשל כך יכול כל אדם בכל מצב למצוא ביטוי לרחשי לבו באמצעות הספר, לדבר עם אביו שבשמים, לומר לו את המילים שחיבר דוד המלך ולהרגיש שהמילים הללו נכתבו במיוחד עבורו, במצב בו הוא נמצא באותו הרגע.

חכמי התלמוד מציינים שדוד המלך גם ביקש מהקדוש ברוך הוא, שכל מי שיאמר פרקי תהילים, הקדוש ברוך הוא יחשיב לו את אמירת הפרקים הללו כלימוד תורה מעמיק ויסודי בהלכות המורכבות והסבוכות ביותר.

ספר התהילים הוא למעשה אחד מתוך 24 ספרי התנ"ך. הוא חלק מספרי ה'כתובים', והוא הנפוץ ביותר מכל ספרי התנ"ך. עצם החזקתו של הספר הזה בבית, ברכב או בתיק האישי, היא סגולה לשמירה ממקרים רעים.

אנשים רבים נוהגים לומר את פרקי התהילים על פי סדר מסוים. אפשר לומר מדי יום חמישה פרקים וכך לסיים את כל הספר מדי חודש, אפשר לומר מדי יום פרק אחד וכך לסיים את הספר פעמיים בשנה. כל אחד יכול לסדר לעצמו סדר בהתאם ליכולת שלו.

אם עדיין לא התנסיתם באמירת פרקי תהילים, מומלץ לכם שתתחילו לאט לאט. קחו פרק אחד, קראו אותו מתחילתו ועד סופו תוך שאתם מוציאים את המילים מהפה ולא מסתפקים רק בקריאה עם העיניים. נסו להתחבר למילים המיוחדות, להבין את השפה המקראית העתיקה, ולראות עד כמה הספר הזה רלוונטי ועכשווי למרות שעברו כבר 3,000 שנה מאז הוא נכתב.